Co to jest onkologia i czym zajmuje się onkolog

przez Redakcja

Onkologia jest bardzo ważną dziedziną medycyny. Przyczyniła się do poznania wielu chorób nowotworowych. Dzięki niej wiadomo jak leczyć stwierdzone, poważne nowotwory. Wiadomo również dzięki niej, jak postępować w przypadku nieuleczalnych schorzeń. Poniższy tekst przedstawia kilka podstawowych informacji o tym, co to onkologia, czym zajmuje się onkolog oraz kiedy powinno się zgłosić do onkologa.

Onkologia – co to jest?

Onkologia to nauka o nowotworach i metodach ich leczenia. Dotyczy ona również promocji zdrowia oraz poprawy życia pacjentów. W szerszym aspekcie zajmuje się również wsparciem psychicznym w trakcie choroby nowotworowej. Onkologią nazywany jest również oddział w szpitalu, w którym leczy się pacjentów chorych na nowotwory.

Czym jest nowotwór?

Słowo „nowotwór” pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem słów „nowy” oraz „twór”, „kształt”. Jest to grupa chorób, podczas których komórki w organizmie dzielą się w niekontrolowany sposób. Jest to związane z mutacją genów kodujących białka, biorące udział w cyklu tworzenia nowych komórek. Powstałe komórki nie reagują na sygnały wysyłane przed organizm lub reagują w sposób niewłaściwy. Wśród najczęściej występujących nowotworów wymienia się: nowotwory piersi i sutka, szyjki macicy, pochwy, jajników, jądra, skóry, jelita grubego, żołądka, przełyku oraz guzy mózgu.

Lekarze schorzeń nowotworowych

Po przeczytaniu definicji onkologii, łatwo jest stwierdzić, co robi onkolog. Jest on specjalistą zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem różnych schorzeń nowotworowych. Pomaga pacjentom w razie wystąpienia stanów przednowotworowych,  w trakcie leczenia nowotworów, oraz w przypadku wystąpienia ich powikłań.

Specjaliści wśród onkologów

Jak każda profesja lekarska, tak i onkolodzy dzielą się na kilka specjalności. Wśród najczęściej spotykanych są:

  • onkolog kliniczny – zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentami chorymi ze schorzeniami nowotworowymi. Nie wykonuje on jednak interwencji chirurgicznych.
  • chirurg-onkolog – dokonuje kwalifikacji osób chorych do zabiegów oraz wykonuje zabiegi chirurgiczne,
  • radioterapeuta – zajmuje się planowaniem radioterapii. Ściśle współpracuje z elektroradiologiem oraz fizykiem medycznym.

Leczenie nowotworów

W zależności od stwierdzonego schorzenia nowotworowego, leczenie ma inny przebieg. W każdym przypadku onkolog indywidualnie dobiera sposób leczenia. Może być to terapia farmakologiczna, radiologiczna lub chemioterapeutyczna. Pobiera się również małe wycinki z okolicy schorowanej tkani w celu poddania jej analizom i ocenom. Leczenie nowotworów to skomplikowany proces, a w jego trakcie onkolog dostosowuje metody leczenia do postępów w terapii oraz ewentualnych powikłań.

Najczęstsze symptomy wystąpienia nowotworów

Istnieje kilka symptomów, które informują o potencjalnym wystąpieniu nowotworów. Do wizyty u onkologa powinny skłonić zarówno objawy łatwe do zaobserwowania, jak i symptomy niespecyficzne. Łatwe do zaobserwowania symptomy to m.in.: wystąpienie narośli, guzów i znamion na ciele, wycieki  z brodawek sutkowych i znamion, krew w moczu i kale oraz krwioplucie. Symptomami, które trudniej połączyć z wystąpieniem nowotworów mogą być: długotrwała chrypa i kaszel, przewlekła gorączka, bezsenność, a także ból żołądka i wątroby.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz