Czym zajmuje się dermatolog?

przez Redakcja

Specjalności lekarskich jest tyle, że wydaje się nieprawdopodobnym, aby bez wykształcenia medycznego, orientować się w nich wszystkich. Jednakże istnieją działy, których nie trzeba przedstawiać, gdyż prawie każdy miał z nimi styczność. Miejscem w czołówce najczęściej odwiedzanych lekarzy wciąż może poszczycić się dermatolog. Kto to jest i z jakim problemem można się do niego udać?

Dermatolog jako pierwsza pomoc przy schorzeniach skórnych

Jako że nieleczone choroby skórne mogą przerodzić się nawet w nowotwory, do wspomnianego lekarza specjalisty powinno się iść z każdym problemem cery, który jest nagły, niepokojący lub utrudnia codzienne życie. Ludzie często zadają sobie pytanie, od czego jest dermatolog i czy akurat do niego powinno się udać z danym schorzeniem. Do kwestii leżących w kompetencjach dermatologa należą wszelkie nieprawidłowości związane ze skórą, w tym młodzieńczy trądzik, wysypka, nadpotliwość, niepokojące zmiany w obszarze pieprzyków, łysienie, a nawet grzybica. Wszystkim wymienionym problemom można zaradzić, stosując kompleksowe leczenie, czym zajmuje się dermatolog w swojej pracy.

Czego można się spodziewać podczas wizyty u dermatologa?

Pierwsza wizyta u dermatologa zawiera w sobie przede wszystkim szczegółowy wywiad lekarski i dogłębną obserwację. Doktor zadaje pytania o przebyte choroby, nowotwory w rodzinie, stosowane leki i alergie. Następnie przeprowadzone zostają badania dermatologiczne skóry, na podstawie których określa się jej stan i możliwe przyczyny nieprawidłowości. Należy pamiętać, że do gabinetu należy przyjść bez makijażu i lakieru na paznokciach, gdyż musi zostać zaobserwowana faktyczna kondycja skóry. Procedury dotyczą całej powierzchni ciała, stąd konieczne jest rozebranie się. Po wszystkim lekarz dzieli się z pacjentem swoimi spostrzeżeniami i jeżeli jest to konieczne, przepisuje odpowiedni lek. W razie wątpliwości w diagnozie lub poważniejszych przypadków, można otrzymać skierowanie na dalsze badania.

Dodatkowe badania zlecane przez lekarza

Czasem może się zdarzyć, że lekarz nie zamierza polegać jedynie na swoich obserwacjach i zleca dalsze badanie. Najczęściej wystawia skierowanie na morfologię krwi i mierzenie poziomu hormonów, ale zdarzają się również testy na alergie. Gdy specjalista nabiera podejrzeń, że problem leży w bakteriach, może zdecydować o konieczności pobrania wymazu ze skóry. Warto zadbać o zdrowie i pogłębić diagnozę dermatologa, od czego są właśnie badania uzupełniające. W wielu przypadkach dodatkowa diagnostyka skutecznie pomaga w odkryciu prawdziwej przyczyny schorzenia i dobraniu właściwego leczenia.

Wątpliwości, kto to dermatolog, zostały już rozwiane i warto w tym miejscu zaznaczyć, że profilaktyczna wizyta u tego popularnego lekarza specjalisty jest bardzo zalecana. Rzadko kiedy osoba jest w stanie sama zaobserwować niepokojące zmiany skórne, nie wiedząc, czego powinna szukać. Wizyta w gabinecie dermatologicznym może uchronić przed poważnymi schorzeniami poprzez wczesne wykrycie problemu i podjęcie leczenia.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz