Gra w szachy – jak może pomóc niepełnosprawnym dzieciom?

przez Redakcja
gra w szachy

Od lat znana rozrywka ostatnimi czasy jest coraz bardziej popularna wśród niepełnosprawnych dzieci. Nie można się temu dziwić – poza zabawą, niesamowicie rozwija i uczy wielu rzeczy. Gra w szachy może stać się jednym z ważniejszym elementów rehabilitacji.

Niepełnosprawne dzieci często przebywają w szpitalach. Sprawia to, że nie mogą za bardzo poczuć młodzieńczej wolności, zabawy. To sytuacje przykre, jednak medycyna cały czas idzie do przodu, poznaje nowe techniki. Jednak abstrahując od tego, dzieci powinny się bawić, ponieważ również o ich komfort psychiczny powinno się zadbać.

Gra w szachy to niesamowity trening dla mózgu, który według licznych teorii może poprawić stan pacjenta.

Jak rozwijać mózg w tym przypadku? Należy po prostu grać – wszystkie decyzje o postawieniu figury w danym miejscu będą miały swoje konsekwencje w bliskiej przyszłości. Co więcej, gra w szachy uczy odpowiedzialności, ale też szybkości w podejmowaniu decyzji. Logiczne myślenie na pewno się rozwinie, kiedy dziecko będzie grało w tę grę. Mało tego, trening umysłu przekłada się także na pewne postawy u dziecka. Chodzi o to, że osoby przegrywające będą dobrze znosiły porażkę, a wygrywając zwiększą swoją samoocenę.

Szachy to od setek lat znana gra, której popularność sprawiła, że zna ją praktycznie każdy człowiek. Ćwiczy strategiczne i logiczne myślenie, przez co nie bez powodu w szachy grali swego czasu władcy różnych państw. Co więcej, zasady gry nie są trudne, ponieważ na ich poznanie potrzeba zaledwie kilku chwil. Trudność z kolei jest warunkowana przeciwnikiem, dlatego w przypadku dzieci, powinno się dobierać pary na podobnym poziomie – tym sposobem ograniczy się ewentualną frustrację. Oczywiście, na początku gra w szachy powinna być rozgrywana między pociechą, a dorosłym, który owe zasady zna.

Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych nie tylko ma zająć im czas. Dzięki grze w szachy nie będą cierpiały na samotność, a przy okazji (zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi niepełnosprawność ruchowa) będą wykonywać drobne ruchy, co dobrze wpływa na koordynację.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz