Irydotomia laserowa – czym jest, cena i zalecenia

przez Redakcja

Choroby oczu coraz częściej nam doskwierają, co sprawia, że konieczne jest wdrożenie ich odpowiedniego leczenia. Irydotomia laserowa oka jest jednym z zabiegów, które stosuje się w przypadku leczenia jaskry.

Przed poruszeniem zagadnienia irydotomii, warto pokrótce dowiedzieć się, czym w ogóle jest jaskra. W oku o dobrej kondycji krąży tzw. ciecz wodnista w przedniej komorze oka. Musi być jej odpowiednia ilość, ponieważ odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Ów ciśnienie natomiast jest regulowane poprzez wypływanie oraz wpływanie cieczy wodnistej do komory. Jaskra jednak jest chorobą, która sprawia, że pływy cieczy zostają zaburzone – ciecz wodnista gromadzi się, co powoduje znaczny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Efektem jest pogorszenie się wzroku, a w niektórych przypadkach nawet całkowita jego utrata. Co więcej, geneza choroby nie jest dokładnie poznana.

Czym jest irydotomia laserowa oka?

Celem irydotomii laserowej jest poszerzenie kąta, w celu umożliwienia cieczy wodnistej na swobodne wpływanie i wypływanie z przedniej komory oka. Zazwyczaj do badania kwalifikują się osoby ze stwierdzoną jaskrą pierwotną zamkniętego kąta lub jaskrą barwnikową, która mimo otwartego kąta wymaga zmniejszenia kontaktu tęczówki z obwódką rzęskową.

Irydotomia laserowa oka nie powinna być wykonywana bez możliwości wglądu do przedniej komory oka, co jest spowodowane zazwyczaj przymgleniem rogówki. Warto jednak zaznaczyć, że to, czy dany pacjent kwalifikuje się do irydotomii zależy od danego przypadku. Czasem irydotomia jest konieczna do wykonania nawet w powyższej sytuacji, ponieważ może być najlepszym sposobem, by uniemożliwić postęp jaskry, a więc ochronić wzrok.

Irydotomia laserowa oka, mimo że nie jest zabiegiem bolesnym, wymaga dokładnych przygotowań. Przede wszystkim źrenice pacjenta muszą być zwężone, dlatego podaje się mu specjalne krople. Stosuje się także znieczulenie miejscowe, a także podaje tabletki zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przed zabiegiem, pacjent ma zakładaną specjalną soczewkę kontaktową z żelem. Irydotomia wymaga użycia wiązki laserowej, która stworzy niewielki otwór w obwodzie tęczówki. Nie jest ona widoczna oraz nie utrudnia widzenia. Kiedy otwór zostanie zrobiony, ciecz wodnista powinna ponownie krążyć prawidłowo.

Irydotomia laserowa – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent może mieć zamglony wzrok, odczuwać światłowstręt, pieczenie, uczucie ciała obcego. Nie należy jednak oczu pocierać i zaciskać powiek. Pacjent powinien zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe. Konieczne jest stosowanie przepisanych przez specjalistę kropel. Lekarz zawsze przekazuje pacjentowi zalecenia po zabiegu. Trzeba stawiać się na kontrolach lekarskich. Warto również unikać działania promieni słonecznych, dlatego rozsądnym wyborem będzie zaopatrzenie się w dobre okulary przeciwsłoneczne.

Irydotomia laserowa – cena

Koszt związany z wykonaniem zabiegu zależy przede wszystkim od placówki, w której będzie on wykonywany. Innym czynnikiem może być także stopień zaawansowania choroby. Oczywiste jest również to, że inaczej koszty będą wyglądały w przypadku placówek na NFZ, a inaczej w klinikach prywatnych.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz