Jak szybko nauczyć się języka obcego?

przez Redakcja
szkoła

Znajomość języków obcych jest pożądana nie tylko przez pracodawców – warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo przydaje się ona podczas dalekich podróży czy po prostu, gdy chcemy obejrzeć film w oryginale. Z drugiej strony nauka języka obcego to długotrwały proces, który wymaga włożenia dużej ilości pracy i wysiłku. Jak szybko nauczyć się języka obcego, aby móc płynnie się w nim porozumiewać?

Regularność przede wszystkim

W nauce języków obcych najważniejsza jest regularność. Wystarczy poświęcić pół godziny dziennie na naukę, aby już po pewnym czasie zauważyć efekty. Z drugiej strony powszechnie wiadomo, jak trudno jest czasem znaleźć choćby kilkanaście minut na naukę. Warto jednak wygospodarować nieco czasu, nawet jeśli ma on zostać poświęcony jedynie na powtarzanie tego, co już zostało przyswojone. Dobrze jest również mieć kontakt z językiem jak najczęściej, na przykład poprzez słuchanie muzyki, oglądanie filmów, słuchanie radio czy czytanie prostych tekstów, a z czasem nieco poważniejszych książek w oryginale. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak skutecznie uczyć się języka obcego, tak aby móc się w nim swobodnie porozumiewać? Najlepszym sposobem jest odgrywanie prostych scen, ról, dzięki którym można ćwiczyć wymowę. Metoda ta ma jedną wadę, mianowicie nie występuje tutaj osoba, która mogłaby poprawiać mówiącego. Na szczęście można też skorzystać ze spotkań z nativami, które często organizowane są przez szkoły językowe czy domy kultury. Konwersacje pomogą osłuchać się z językiem, a także nawiązać nowe znajomości z osobą z zagranicy. 

Samodzielna nauka – czy to możliwe?

Jak nauczyć się języka obcego samemu? Czy jest to w ogóle możliwe? Wiadomo, że lekcje w szkole językowe nie zawsze okazują się być efektywne, za to kosztują naprawdę sporo. Dlatego też wiele osób rozważa samodzielną naukę. Jak uczyć się języka obcego samodzielnie? Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać źródła, dzięki którym będzie można przyswoić nowe słówka czy struktury gramatyczne. Na początek dobrze jest zacząć od polskojęzycznych książek, z czasem można przejść na nieco bardziej zaawansowane językowo wydania. Samodzielna nauka wymaga przede wszystkim dyscypliny, bowiem trudno jest osiągnąć jakiekolwiek efekty bez wytężonej pracy. Należy przy tym mieć na uwadze, że od czasu do czasu konieczne może być odbycie konsultacji z nauczycielem czy chociażby osobą, która potrafi płynnie porozumiewać się w danym języku obcym. Nauczyciel będzie w stanie wytłumaczyć wszelkie, trudne do zrozumienia słówka czy struktury, zaś dzięki konwersacjom można nauczyć się rozmawiać w konkretnym języku, na czym niewątpliwie zależy każdemu uczniowi.

Jak nauczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego zajmuje średnio 5-6 lat. W tym czasie można nie tylko poznać gramatykę czy słownictwo, ale także nauczyć się mówić w języku obcym czy rozumieć usłyszany tekst. Niektórzy chcieliby jednak nieco przyspieszyć czas, który potrzebny jest na opanowanie języka obcego. Szkoły językowe oferują często kurs francuskiego, angielskiego czy niemieckiego w trybie przyspieszonym. Nauczyciele przekonują, że można nauczyć się płynnie porozumiewać już w kilka tygodni. Niemniej jednak nie warto się łudzić – tego rodzaju kurs daje pewne podstawy i z pewnością będzie przydatny, jeśli uczeń planuje na przykład wakacyjny wyjazd zagranicę. Niestety, nie pozwoli on nabyć umiejętności językowych, które potrzebne będą na przykład w pracy zawodowej. Nauka języka ogólnego, a także branżowego zajmuje nie kilka tygodni, a kilka lat. Oczywiście, niektórzy pracodawcy wymagają jedynie znajomości języka na poziomie podstawowym – wtedy tego rodzaju przyspieszony kurs może okazać się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak mieć na uwadze, że szybkie nabycie wysokiej klasy umiejętności językowych nie jest możliwe. Czas potrzebny na to, aby nauczyć się języka na poziomie zaawansowanym, można nieco skrócić, stosując odpowiednie metody. Najważniejsza jest regularność, stały kontakt z językiem i dobór odpowiednich materiałów edukacyjnych. 

Zobacz podobne artykuły