Kiedy należy się zapisać na badanie OCT?

przez Redakcja
badanie

Badanie określane symbolem OCT to jedna z nowoczesnych i precyzyjnych metod diagnostycznych, stosowanych obecnie w okulistyce. Przeprowadzenie tego badania to ważny element profilaktyki, która może uchronić pacjenta przed wystąpieniem różnych chorób narządu wzroku. Jakie są zalecenia do wykonania tego badania? Kiedy należy się na nie zapisać i jak się do niego przygotować?

Badanie OCT – charakterystyka

OCT – inaczej optyczna koherentna tomografia – to badanie, które wykorzystuje wiązkę światła do analizy warstw oka. Cały proces jest w pełni nieinwazyjny i bezpieczny. Często używanym terminem, określającym badanie OCT, jest biopsja optyczna. Określenie to stosowane jest, ponieważ okulista może przeanalizować wnętrze tkanki.

Lekarze mają obecnie dostęp do rozwiązań zaawansowanych technologicznie, które umożliwiają precyzyjną diagnostykę. Badanie OCT Warszawa – gdzie warto zgłosić się w celu wykonania biopsji optycznej? Szukając odpowiedniego gabinetu, warto zwrócić uwagę czy jest on wyposażony w aparat posiadający możliwość obrazowania w trójwymiarze. Takie rozwiązanie umożliwia lekarzowi niezwykle precyzyjne określenie stanu zdrowia gałki ocznej.

Wskazania do wykonania badania OCT oka

Badanie OCT – Warszawa – kiedy warto je wykonać? Okuliści stosunkowo często zlecają wykonanie badania OCT. Czasem jest ono nawet elementem rutynowej wizyty kontrolnej. Najczęstszymi powodami wykonania tej procedury jest jednak sprawdzanie zmian jaskrowych. Jest to stosunkowo groźne schorzenie, które może nawet doprowadzić do całkowitej ślepoty. Dzięki optycznej koherentnej tomografii możliwa jest szybka reakcja i zatrzymanie postępu choroby.

Inne wskazania to m.in. błony pojawiające się na siatkówce, zmiany cukrzycowe lub konieczność bieżącego monitorowania stanu rogówki. OCT plamki żółtej Warszawa – kiedy należy je wykonać? Przede wszystkim jeśli pojawi się otwór w plamce, obrzęk lub w przypadku powstania zwyrodnienia. Wskazaniem są także zmiany cukrzycowe powstające w plamce żółtej.

Jak należy przygotować się do badania OCT?

Czy do badania OCT należy się przygotować? Jest to procedura praktycznie bezinwazyjna. Nie ma więc konieczności przygotowania się przed pojawieniem się w gabinecie okulisty. Już na wizycie, lekarz podaje pacjentowi specjalistyczne krople, które mają za zadanie powiększenie źrenic. Powodują one rozmycie pola widzenia, dlatego poleca się pojawienie na wizycie w towarzystwie osoby towarzyszącej.

Po podaniu kropli pacjent jest proszony o stabilne ułożenie głowy na podpórce, a specjalista wykonuje badanie dna oka i analizuje przekrój gałki ocznej. Cała procedura zajmuje z reguły kilkanaście minut.

Badanie OCT to rutynowa procedura. Bezinwazyjna i w pełni bezbolesna. Warto regularnie wykonywać to badanie, aby na bieżąco kontrolować stan wzroku. Choroby oczu mogą bowiem okazać się groźne i wywołać wiele uciążliwych konsekwencji. Optyczna koherentna tomografia to badanie wykonywane w praktycznie każdym gabinecie okulistycznym na wizytach rutynowych i kontrolnych.

Zobacz podobne artykuły