Na czym polega dogoterapia?

przez Redakcja
kobieta i pies dogoterapia

W dzisiejszych czasach można wyróżnić naprawdę wiele terapii. Jednym z ciekawszych sposobów jest zooterapia, która polega na kontakcie z różnymi zwierzętami. Również w tym przypadku można wyróżnić kilka podkategorii. Czytając dalej dowiesz się, na czym polega dogoterapia!

Dogoterapia polega na właściwie dobranym kontakcie pacjenta z psami, pod przewodnictwem wyszkolonego trenera terapeuty. Stosuje się ją w celu wsparcia leczenia, rehabilitacji, a także psychoedukacji. Wiele osób stosuje dogoterapię w celach rekreacyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że dogoterapia prawie zawsze idzie w parze z innego rodzaju terapią, ponieważ jej celem jest zwiększanie efektywności innych działań, np. psychoterapii lub terapii dolegliwości somatycznych.

Terapia z psem jest popularna już od wielu lat, choć nadal jest to stosunkowo nowe odkrycie. Mianowicie, w okolicach 1970 roku udowodniono, że kontakt z psem pozytywnie wpływa na stan zdrowa pacjentów z różnymi schorzeniami. Obecność tego wesołego zwierzaka pomagała osobom po zawałach, poprawiała stan osób w domach spokojnej starości, stymulowała właściwe zachowania u dzieci z autyzmem. Dzięki temu ta forma terapii rozniosła się na cały świat. Do Polski jednak dotarła w 1987 roku, a dopiero od 2010 dogoterapeuta jest oficjalnym zawodem. Specjalista musi mieć przede wszystkim dobre relacje z czworonogami, ale także wykazywać odpowiednie kompetencje w kontaktach z chorymi.

Istotny jest także wybór psa. Jako, że zwierzę to ma pomagać pacjentom, musi być przewidywalne, posłuszne. Konieczne jest to, by pies nie był agresywny, a także ufał ludziom i chętnie nawiązywał z nimi kontakty. Odpowiedni czworonóg musi też być cierpliwy. Cechy te sprawiają, że wybór psa może być trudny, jednak pewne rasy wykazują szczególne predyspozycje – labradory i golden retrievery.

Na czym polega terapia ze zwierzętami – dogoterapia?

Wszystko zależy od stanu i rodzaju schorzenia pacjenta. Warto jednak wspomnieć, że najczęściej dogoterapia odbywa się grupowo – uczestniczy w niej zwykle około pięć osób. Terapia z psem sprawia, że chore osoby wykazują zachowania, których by nie przedsięwzięli w ramach standardowego leczenia.

Wyróżnić można 3 rodzaje dogoterapii. W pierwszym przypadku chodzi o spontaniczne spotkania z psami. Pacjent zwyczajnie może bawić się z czworonogiem, co dobrze działa na jego komfort psychiczny. Drugi rodzaj to edukacja ze zwierzęciem – tym razem na terapii odgrywa się określony scenariusz, który ma uświetniać zdolności poznawcze. Ostatnim wariantem jest sama terapia z psem, która polega na wykonywaniu ćwiczeń wybranych przez specjalistę.

Warto wiedzieć, że poprzez kontakt z psem, człowiek zwyczajnie czuje się lepiej. Mianowicie, w jego organizmie wytwarzają się endorfiny, czyli substancja wpływająca na odczuwanie satysfakcji i szczęścia. Spędzanie czasu z czworonogiem również sprawia, że człowiek ma poczucie dobrze spędzonego czasu. Dogoterapia skłania pacjentów do ruchu i dobrze wpływa na psychoterapię. Podczas sesji stymulowany jest układ nerwowy i zmysły.

Kto najczęściej korzysta z tej formy terapii?

Terapia dzieci ze zwierzętami przynosi bardzo dobre skutki, jeżeli w grę wchodzą różnego rodzaju zaburzenia, takie jak ADHD, autyzm, problemy emocjonalne, zaburzenia zachowania, epilepsje. Dogoterapia jest także stosowana u dorosłych potrzebujących ruchu i pacjentów o somatycznych dolegliwościach (reumatoidalne zapalenie stawów, schizofrenia, Alzheimer), a także u osób samotnych.

Pomóc może także terapia dzieci niepełnosprawnych ze zwierzętami, zwłaszcza w przypadku upośledzeń umysłowych, zespołu Downa, niepełnosprawnościami ruchowymi. Kontakt ze zwierzętami jest przede wszystkim radosny, a większość dzieci uwielbia psy. Dzięki temu terapia jest przyjemna i nie kojarzy się z siedzeniem w gabinecie, a nie oszukujmy się, komfort psychiczny u dzieci jest bardzo ważny, zwłaszcza, kiedy muszą mierzyć się z naprawdę poważnymi problemami.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz