Sterylizacja narzędzi chirurgicznych – jak to się robi?

przez Redakcja
Zbliżenie na narzędzia chirurga do operacji

Wszelkie narzędzia chirurgiczne, z którymi ma się styczność w gabinetach zabiegowych, ośrodkach zdrowia i szpitalach muszą być dokładnie wysterylizowane. Dzięki temu wszelkie zabiegi są bezpieczne dla pacjentów i nie stwarzają dla nich dodatkowego zagrożenia. Proces sterylizacji musi być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie, z wykorzystaniem odpowiedniej metody. Niepoprawne działanie może skutkować bardzo groźną infekcją lub też narażeniem pacjenta na chorobę zakaźną.

W jaki sposób zabrać się za sterylizację narzędzi chirurgicznych? Popularne metody

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych powinna być rozpoczęta od przemyślanego planu działania. Podczas sterylizacji zwalcza się wszelkie drobnoustroje, które mogą znajdować się na sprzęcie chirurgicznym, wywołując niemałe zagrożenie dla pacjentów. Produkty, które chce się poddać sterylizacji, muszą być suche, czyste oraz poprawnie zdezynfekowane. Sterylizacja sprzętu medycznego nie musi być zbyt czasochłonna, wszystko zależy od doświadczenia osób, które się tym zajmują. Należy trzymać się odpowiednich procedur i niczego nie skracać. Sterylizacji poddaje się przede wszystkim:

  • narzędzia zabiegowe,
  • igły,
  • strzykawki,
  • materiały opatrunkowe,
  • rękawiczki.

Jak widać, sterylizacja nie dotyczy jedynie samych narzędzi, ale też różnych akcesoriów. Istnieje też kilka metod sterylizacji, oto najpopularniejsze z nich:

  • parowa,
  • radiacyjna,
  • gazowa w niskiej temperaturze,
  • chemiczna,
  • gorącym powietrzem.

W placówkach zdrowotnych stosuje się zróżnicowane metody sterylizacji, jednak zdecydowanie najbardziej powszechną jest ta z wykorzystaniem wilgotnego ciepła (pary). To najszybsza metoda, bardzo skuteczna, a do tego oszczędna (temperatura wynosi około 120-130 stopni Celsjusza). Jest też ekologiczna. Sterylizacja przeprowadzana jest w tym przypadku z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, które nazywają się autoklawy. Po zakończeniu sterylizacji narzędzia należy pozostawić do wyschnięcia na okres 15 minut, a następnie przechowywać je w suchym pojemniku przez 14 dni.

Jak kontrolować proces sterylizacji?

Przedstawiciele służby zdrowia mogą zdecydować się na różne rodzaje sterylizacji medycznej. Bardzo ważne jest jednak to, aby proces sterylizacji był w pełni kontrolowany. Każde narzędzie, które poddawane jest sterylizacji, musi być przedtem zdezynfekowane, a następnie dokładnie wysuszone. Ponadto należy zadbać o to, aby parametry sterylizacyjne (temperatura, ciśnienie) stały na odpowiednim poziomie. Skuteczność procesu monitoruje się poprzez sprawdzenie wskaźników chemicznych, fizycznych oraz biologicznych.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz