Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
"By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest
wiedza o całości zjawisk" - Hipokrates
Jesteś tutaj: Strona główna Psychodietetyka OTYŁOŚĆ - DZIECI I DOROŚLI

OTYŁOŚĆ - DZIECI I DOROŚLI

Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem - Hipokrates

 

Otyłość to nie problem tylko jego objaw. Dlatego chcąc skutecznie poradzić sobie z otyłością powinniśmy skupić się na czynnikach, które doprowadziły do jej powstania. Wiedza ta jest kluczem do skrzyni pełnej różnorakich narzędzi wykorzystywanych do rozwiązania problemu. Zaopatrzeni w mapę problemu i właściwe narzedzia przystępujemy do wsparcia procesu zmiany.

To idee naszego Psychodietetycznego Programu skierowanego zarówno do dorosłych osób otyłych jak i rodziców otyłych dzieci. Program  ten osadza się na trzech głównych filarach:

 

1. Poznajemy Przyczynę Problemu

Zbyt duża waga ciała to nie problem, tylko jego objaw. Tak jak gorączka nie jest chorobą, tylko jej objawem i nie wyleczy jej paracetamol. Tak nadwaga lub otyłość jest informacją, że coś w nas szwankuje i proste metody, jak na przykład dieta odchudzająca nie rozwiążą problemu, który za otyłością sie ukrywa. Dlatego po chwilowym spadku, najczęściej waga powraca.

Zanim zaczniemy myśleć o metodach, jakie warto zastosować w dochodzeniu do normalnej wagi, chcemy zaproponować szeroką diagnozę możliwych przyczyn Twoich problemów. 

Obszary, którym warto się przyjrzeć to :

1. Czynniki biomedyczne - stan zdrowia, choroby, rodzina

2. Nawyki żywieniowe, styl życia, środowisko

3. Aspekty psychologiczne

Poznanie prawdopodobnych przyczyn problemu pozwoli podjąć adekwatne działania. Rozwiązując prawdziwy problem, wpłyniemy na jego skutki, czyli zbyt dużą wagę. Spadek wagi dokona się niejako przy okazji pracy nad problemem. Nie znaczy to, że zmiana przyjdzie z łatwością lecz to, że jak się już pojawi będzie trwała.

 

2. Planujemy zmianę

Kiedy już wiemy, jakie czynniki mogą wpływać na problemy z wagą, następny krok to ułożenie efektywnego planu zmiany. I nie chodzi tu o prosty plan dietetyczny ( tzw. jadłospis), który jak pokazuje doświadczenie - działa dopóki go stosujesz. Nie rozwiązuje, on żadnych problemów, które zaprowadziły Cię do miejsca, w którym jesteś dziś. Dlatego działa jak przysłowiowa tabletka na gorączkę - likwiduje obawy nie przyczynę.

My proponujemy podjęcie realnych działań, zaplanowanych na podstawie przeprowadzonej wcześniej anlizy. Rozwiązywanie realnych problemów ( pamiętaj, że otyłość to nie problem - tylko jego objaw) może zaprowadzić Cię do realnych efektów.

Proponujemy zmianę w każdym z trzech obszarów - jeśli jest taka potrzeba. Dzięki holistycznemu podejściu do problemu zbędnych kilogramów - nie koncentrujemy się tylko na tym co jesz, ale również jak się czujesz, jak radzisz sobie z emocjami, stresem, w kontaktach z innymi itp. proponując konkretne działania prowadzące do celu głównego - pobycia się nadwagi bądź otyłości.

 

3. Dajemy wsparcie

Zmiana to proces psychologiczny. Każdy, kto próbował wprowadzić jakąś zmiane w życie wie, że nie jest to łatwa sprawa. Zwłasza jeśli sam próbuje walczyć z własnymi słabościami. Wiedząc, że zmiana w pojedynkę jest trudna, chcemy wspomagać Cię w procesie dochodzenia do celu. Oferujemy Ci swoje wsparcie, podczas całego procesu, aby monitorować jego przebieg i reagować  w trudnych chwilach.

W Programie istnieje wiele narzędzi, za pomocą których wsparcie to może się odbywać.

- Spotkania indywidualne, podczas których realizowany jest plan terapeutyczny opracowany na podstawie psychodietetycznej diagnozy.

- Spotkania grupowe  ( grupa "Zmieniam", grupa wsparcia )  - badania pokazują przewagę tego rodzaju wsparcia nad innymi formami - jeśli chodzi o wdrażanie zmian nawyków w swoim życiu. Spotkania grupy " Zmieniam" odbywają się w cyklu miesięcznym. Raz w miesiącu  rozpoczyna nowa grupa, która spotyka się ze sobą raz w tygodniu i wspólnie poznaje poszczególne narzędzia do radzenia sobie z problemem.  Cykl życia grupy w tej formie to 6 tygodni. Po tym czasie zainteresowane kontynuowaniem osoby, dołączają do grupy wsparcia, gdzie wzajemnie się wspierają w stosowaniu poznanych wcześniej metod. Grupa wsparcia jest bezpłatna dla wszystkich osób, które brały udział w cyklu spotkań indywidualnych oraz w grupie "Zmieniam"

- Warsztaty - jedno lub dwudniowe warsztaty psychodietetyczne, o których więcej przeczytasz  - tutaj - 

- Aplikacja on-line, w której znajdują się  między innymi interaktywne zadania psychodietetyczne ( oparte o metody z zakresu terapii poznawczo- bechawioralnych), podstawowe narzędzia do monitorowania przebiegu zmiany  czy możliwość kontaktu z własnym terapeutą za pomoca indywidualnych  czatów w czasie rzeczywistym lub poczty mailowej. Osoby, które korzystają z indywidualnego wsparcia w ramach Psychodieteycznego Programu dostęp do wszystkich narzędzi on-line mają bezpłatny.

 

Strona główna
© Psychoedukacja 2015. Projekt i wykonanie - Freeline