W celu diagnostyki tak wrażliwego narządu, jakim są oczy, należy skorzystać ze specjalistycznej aparatury, która dostępna jest w klinikach okulistycznych. Jednym wykonywanych badań jest USG oka, które jest niezwykle skutecznym sposobem na ocenienie postępu np. zaćmy.
USG oka – na czym polega?
USG oczodołu i oka to bardzo często wykorzystywana metoda diagnostyki chorób oczu. Stosuje się ją na przykład, kiedy nie ma możliwości wykonania badania za pomocą okulistycznej lampy szczelinowej, a także wtedy, kiedy zachodzi konieczność sprawdzenia wnętrza oka oraz struktur pozagałkowych. USG stosowane jest na przykład w przypadku zaćmy lub bielma rogówki.
USG gałki ocznej dzieli się na dwa typy, A oraz B.
USG gałki ocznej typu A, umożliwia pomiar anatomicznych struktur wewnątrz gałki ocznej, długości osiowej oka podczas obliczeń soczewek wewnątrzgałkowych, pomiar wielkości zmian w oku, które dotyczą np. guzów. USG A stosuje się także w przypadku kwalifikowania do usunięcia zaćmy, pomiarów grubości soczewki i głębokości komory przedniej oka. Pozwala zweryfikować postęp nowotworów, kondycję mięśni gałkoruchowych w oczodole.
USG w prezentacji B natomiast, pozwala na monitorowanie zmian zapalnych i krwotocznych ciała szklistego, odnalezienie znajdujących się w oku ciał obcych, wykrywanie chorób siatkówki, nerwu wzrokowego, twardówki i naczyniówki. USG B umożliwia wykrycie różnych patologii w oku, nawet podczas zaawansowanej zaćmy. USG typu B pozwala także na ocenę zmian w postępie cukrzycy i stanów pourazowych. W tym przypadku badanie sprawdza głównie oczodół, a nie gałkę oczną.
Jak wygląda badanie USG w prezentacji A i B?
USG gałki ocznej (typ A) polega na dotknięciu powierzchni oka za pomocą specjalnego narzędzia – biometru. W tym przypadku wykonuje się kilka bardzo szybkich pomiarów, a otrzymany wynik jest ich średnią. Mimo, że badanie wymaga dotknięcia oka, nie jest ono bolesne, ponieważ specjalista przed podejściem do czynności pomiarowych znieczula rogówkę. Sonda więc nie będzie powodowała dyskomfortu. Możliwe, że w czasie badania oraz chwilę po nim pacjent będzie widział niewyraźnie, jakby za mgłą. Stan ten jednak minie – dobrze jednak na badanie stawić się z osobą, która odwiezie pacjenta do jego domu.
USG w prezentacji B wymaga dotknięcia specjalną głowicą ultrasonografu powieki, a więc oko podczas badania musi być zamknięte. Badanie jest w pełni bezbolesne i bezpieczne, dlatego nie ma żadnych powodów do obaw przed jego wykonaniem. Mało tego, przebieg badania jest bardzo szybki – całość powinna zająć maksymalnie kilkanaście minut. Od pacjenta wymaga się wyłącznie leżenia nieruchomo. Lekarz posmaruje powieki specjalnym żelem i przystąpi do czynności pomiarowych. Czasami specjalista prosi również o poruszenie gałką oczną w różne strony – nadal przy zamkniętych powiekach. Badanie nie powoduje skutków ubocznych, jednak czasem oczy pacjenta po zejściu z fotela mogą być lekko zaczerwienione.