Alkomaty cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. To przydatne urządzenie, które w każdej chwili pozwala na przeprowadzenie pomiaru trzeźwości. Dzięki temu każdy kierowca, który ma jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu, zawsze może wykonać badanie, zanim wsiądzie za kierownicę. Korzystanie z alkomatów ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Dlatego zaleca się, aby każdy posiadacz auta, któremu zdarza się pić alkohol, posiadał takie urządzenie i korzystał z niego w razie potrzeby. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy alkomat po pewnym czasie może ulec rozregulowaniu. Aby tego uniknąć, urządzenie powinno być systematycznie kalibrowane. W innym wypadku sprzęt nie będzie wskazywał prawidłowego wyniku pomiaru.
Rozregulowanie się alkomatu
Najczęściej wybierane przez użytkowników alkomaty to urządzenia elektrochemiczne. Charakteryzują się one wysoką dokładnością i precyzją. Niezależnie jednak od tego, jaki model alkomatu wybierzesz, każdy musi być co jakiś czas kalibrowany. W innym przypadku urządzenie nie będzie działać poprawnie. Dzieje się tak dlatego, że po pewnym czasie i wykonaniu określonej ilości pomiarów alkomat ulega rozregulowaniu. Wpływ mają na to różne czynniki. Jeśli badanie często wykonuje się na zewnątrz, w pewnym stopniu mogą za to odpowiadać warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest też częstotliwość użytkowania sprzętu. Im częściej się z niego korzysta, tym szybciej może dojść do jego rozregulowania. To sprawi, że urządzenie nie tylko przestanie wskazywać prawidłowe wyniki, ale może również doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
Na czym polega kalibracja alkomatu?
Proces kalibracji polega na porównaniu wyników wskazywanych przez alkomat z wynikami wzorcowymi. W przypadku różnic konieczna jest jego regulacja. Do jej przeprowadzenia konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń określanych jako symulatory. W pierwszej kolejności alkomat przełączany jest w tryb serwisowy. Kolejny krok to wprowadzenie do urządzenia próbek alkoholu o różnym stężeniu. Umożliwia to sprawdzenie, czy wskazuje ono właściwe wyniki pomiarów. Co jednak ważne, kalibracji alkomatu nie można przeprowadzić samodzielnie. Oprócz wspomnianych symulatorów, potrzebne są fachowa wiedza oraz doświadczenie w tym zakresie. W innym przypadku nie będzie możliwe dokładne określenie tego, jakie poprawki w urządzeniu należy wprowadzić. Gdzie zatem należy kalibrować alkomat?
Gdzie skalibrować alkomat w Toruniu?
Alkomat zawsze powinien być kalibrowany w profesjonalnym serwisie specjalizującym się w tego typu pracach. Przykładem może być firma PROMIL-LAB, która posiada punkty kalibracji alkomatów w Toruniu oraz w wielu innych miastach w Polsce. Skorzystanie z usług tego serwisu to pewność, że kalibracja urządzenia przeprowadzona zostanie w sposób profesjonalny. Stosowane są tu bowiem urządzenia najwyższej jakości, a cały proces odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego stanowiska pomiarowego. Dzięki temu po kalibracji alkomatu właśnie w tym punkcie można mieć pewność, że urządzenie wskazuje dokładne i precyzyjne wyniki pomiarów.
Jak często kalibrować alkomat?
Wspomniano, że alkomat musi być kalibrowany systematycznie. Co to jednak znaczy? Jak często należy go kalibrować? Popularne alkomaty elektrochemiczne powinny być regulowane co 500 pomiarów bądź co 12 miesięcy. Zaletą takich urządzeń, zwłaszcza tych nowszego typu, jest to, że na wyświetlaczu pokazują liczbę przeprowadzonych już pomiarów. Dzięki temu można przez cały czas monitorować to, kiedy urządzenie powinno zostać poddane kalibracji.
Na rynku dostępne są także alkomaty półprzewodnikowe. W ich przypadku kalibracja musi być przeprowadzana znacznie częściej, bo już po 200 pomiarach lub co 6 miesięcy. Urządzenia półprzewodnikowe ulegają bowiem szybszemu rozregulowaniu. Lepiej zatem, decydując się na zakup alkomatu, postawić na urządzenie lepszej jakości. Dzięki temu nie trzeba będzie go tak często kalibrować.