Czepki operacyjne – jakie najlepsze?

przez Redakcja
ortodoncja w warszawie

Wiele zawodów dość często wymaga odpowiedniego stroju, a wykonywanie pewnych prac jest ściśle związane z koniecznością noszenia specjalnej odzieży ochronnej. Wynika to przede wszystkim z dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie wielu osób, z którymi pracownicy mają bezpośredni kontakt. Zachowanie czystości ma bardzo duże znaczenie wśród wielu zawodów. W szczególności tyczy się do personelu medycznego. Najbardziej popularne są fartuchy, które kojarzą się nam z pracownikami służby zdrowia. Oprócz tego w szpitalach jedną z bardzo ważnych elementów odzieży ochronnej są czepki operacyjne. Pracownicy szpitali czy innych punktów medycznych są narażeni na wiele różnych chorób zakaźnych, a także istnieje wiele procedur higienicznych, których należy przestrzegać w tym miejscu pracy. Jest to szczególnie ważne podczas zabiegów, aby uniknąć wielu powikłań pooperacyjnych. Ponadto odzież ochronna musi być wygodna i pozwolić lekarzowi na pełne skoncentrowanie. Zatem pojawia się pytanie, jaki jednorazowy czepek operacyjny powinno się wybrać?

Czepki operacyjne – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów czepków operacyjnych jednorazowych. Wygoda ich noszenia zależy przede wszystkim od kształtu przedmiotu. Pracownicy medyczni mogą wybierać pomiędzy ochronnym nakryciem głowy typu: furażerka, hełm oraz beret. Różnią się one przede wszystkim krojem. Mają one zarówno swoje wady, jak i zalety.

Wszystkie osoby, które znajdują się na sali operacyjnej, powinny mieć założoną odpowiednią odzież ochronną. Zazwyczaj do zabiegów chirurgicznych, podczas których wykorzystuje się małą ilość płynu najlepiej zastosować czepek chirurgiczny typu beret, który ma wszytą gumkę. Jest on bardzo łatwy do założenia, co pozwala na szybkie przygotowanie się do operacji. Ponadto bardzo dobrze przylega do głowy, dzięki czemu nie zsuwa się pomimo gwałtownych ruchów lekarza czy pielęgniarki. Wybierając „beret” należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany, aby zapewnić jak najlepszy komfort pracy.

Jednorazowy czepek operacyjny typu furażerka charakteryzuje się tym, że posiada specjalny pasek z tyłu, który pozwala na dopasowanie materiału do kształtu głowy. Dzięki temu materiał nie ślizga się, co ułatwia stosowanie go. Ponadto w każdym momencie ten element można poszerzyć albo zwęzić, dlatego wykorzystywany jest do bardzo długich zabiegów. W celu zwiększenia komfortu pracy chirurdzy mogą wybrać furażerkę z wkładką przeciwpotną. Jeśli jest ona wykonana z wiskozy, to zazwyczaj będzie hydrofilna, dzięki czemu skóra może oddychać. Niestety tego typu czepka nie można samodzielnie założyć. W związku z tym na rynku pojawiły się furażerki z wszytą gumką. Zdecydowanie ułatwia to włożenie nakrycia, a także skraca czas przygotowania do zabiegu.

Natomiast czepek chirurgiczny typu hełm chroni nie tylko głowę, ale również szyję. Zapewnia to świetne zabezpieczenie przed różnymi bakteriami oraz drobnoustrojami. Niestety zarówno jego zakładanie, jak i noszenie nie jest zbyt wygodne. Obecnie czepki te dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można je wybierać według własnych upodobań.

Czepki operacyjne – jaki materiał wybrać?

Wybierając czepek lub maskę chirurgiczną, trzeba zwrócić szczególną uwagę na materiał oraz dopasowanie. Odzież medyczna musi oddychać. Dlatego chirurdzy powinni wybierać czepki operacyjne jednorazowe, które są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze oraz delikatnego dla skóry. W przypadku długotrwałego zabiegu dobrym wyborem będzie czapek z włókniny Spunlace. Element wszyty na czole całkowicie będzie pochłaniał  wodę, dzięki czemu chirurg nie musi przecierać czoła. Dla osób cierpiących na alergie skórne najlepszym wyborem będą nakrycia z hipoalergicznej włókniny polipropylenowej. Chirurdzy powinni nosić fartuchy i maski podczas operacji, a także czepki chirurgiczne, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia mikrobiologicznego i przeniesienia go na pole operacyjne. Gdyby tak się stało, może to być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Dzięki specjalnej odzieży ochronnej w trakcie zabiegu są zachowane sterylne warunki, co pozwala na to, aby zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji.

Zobacz podobne artykuły