Po czym poznać dobrej jakości fartuch chirurgiczny?

przez Redakcja

Mogłoby się wydawać, że fartuchy chirurgiczne są produktami prostymi i ich wybór nie ma większego znaczenia. Tymczasem ich właściwości, na przykład pod kątem przepuszczalności powietrza są bardzo istotne. Każdy specjalista wie, że właściwa odzież ochronna chroni zarówno pacjenta, jak i lekarza. Jak w takim razie wybrać dobry fartuch chirurgiczny?

Odzież medyczna jest stosowana w warunkach najbardziej wymagających. Z tego powodu warunki jej wytwarzania są szczególnie rygorystyczne, za co odpowiadają różne normy, a przede wszystkim Dyrektywa o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2005 roku. Wiąże się to z faktem, że zastosowanie dobrej odzieży medycznej pozwala uniknąć poważnych powikłań pooperacyjnych. Z tego powodu najlepszym wyborem są fartuchy chirurgiczne jałowe.

Najlepszym rozwiązaniem w branży medycznej są fartuchy chirurgiczne jednorazowe. Dlaczego? W ich przypadku można mieć pewność, że są najbardziej sterylne. Wielorazowe modele wymagają wyjaławiania, do czego potrzebne jest specjalistyczne urządzenie. Nadal jednak po pewnym czasie taki fartuch może zacząć się kruszyć i zwyczajnie stracić swoje właściwości, co zagrozi bezpieczeństwu na polu operacyjnym. Jednorazowe modele wystarczy wyciągnąć z opakowania, użyć na czas zabiegu i wyrzucić. Ich cena nie jest wysoka, dlatego jest to tym bardziej opłacalne.

Jakie cechy wyróżniają dobry fartuch chirurgiczny?

Fartuch operacyjny powinien przede wszystkim być sterylny. Dlatego właśnie stosuje się odzież wyjaławianą, która zapewnia ochronę zarówno w trakcie prostych zabiegów, jak i skomplikowanych operacji. Dobrze przy zakupie upewniać się, że dane produkty są odpowiednio pakowane.

Dobry fartuch chirurgiczny powinien także przepuszczać powietrze. Ta cecha nie wpływa co prawda na bezpieczeństwo, ale komfort pracy lekarza, który jest równie istotny. Dzięki temu lekarz może lepiej skupić się na wykonywanej operacji, zwłaszcza jeżeli trwa ona kilka godzin. Nowoczesne materiały odprowadzają pot, co wpływa na brak odczuwania dyskomfortu.

Istotna jest także waga. Dlaczego? Kiedy fartuch jest lekki, to nie krępuje ruchów specjalisty. Z tego powodu lekarze tak często stosują modele o gramaturze 35 g/ m2.

Wykonywanie wielu operacji wiąże się z utratą znaczących ilości krwi pacjenta. Z tego powodu fartuch operacyjny powinien być wodoodporny. Dzięki temu można zachować maksimum bezpieczeństwa na sali operacyjnej. Warto wspomnieć, że pełną nieprzepuszczalność gwarantuje zastosowanie zgrzewów ultradźwiękowych.

Wysokiej jakości fartuchy są także antystatyczne. Oznacza to, że nie zaistnieje prawdopodobieństwo dojścia do wyładowań elektrostatycznych, które mogą zmniejszać komfort pracy chirurga. Takie właściwości posiadają fartuchy z włókniny SMMS.

Na wygodę przekłada się nie tylko lekkość oraz przepuszczalność powietrza. Dochodzi do tego na przykład miękkość w dotyku stosowanego materiału. To nie wszystko, ponieważ ubranie medyczne powinno szczelnie przylegać do nadgarstków. W tym miejscu warto się zatrzymać, ponieważ fartuchy niższej jakości mogą się kruszyć właśnie w tym miejscu. Dobra odzież medyczna jest elastyczna. Produkty wysokiej jakości są także proste i szybkie w zakładaniu. Z tego powodu dobrze postawić na modele zapinane na rzepy.

Gdzie zaopatrzyć się w fartuch jednorazowy?

Zawsze warto korzystać z ofert sprawdzonych dostawców, którzy od lat specjalizują się w zaopatrzeniu branży medycznej. Kupowanie odzieży ochronnej z niepewnego źródła może wiązać się z ryzykiem nabycia modeli bez odpowiednich certyfikatów. Jednym ze sklepów posiadających wyroby medyczne najwyższej jakości jest madens.pl, w którym można znaleźć profesjonalne produkty posiadające wymieniane wyżej cechy, a także wszelkie wymagane certyfikaty. Dochodzą do tego atrakcyjne ceny i różnorodność pozwalająca znaleźć idealny produkt do konkretnego zabiegu.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz