Poznaj rodzaje ostrzy chirurgicznych

przez Redakcja

Ostrza chirurgiczne są używane podczas wykonywania różnorakich zabiegów chirurgicznych. Przydają się w pracy medyków, ponieważ można wykonać dzięki nim bardzo precyzyjne cięcia i zadbać tym samym o zdrowie oraz życie pacjentów. Kluczem do sukcesu jest jednak dopasowanie odpowiedniego ostrza do realizowanego zabiegu, jednak specjaliści nie mają z tym problemów. Warto więc poznać najpopularniejsze rodzaje ostrzy chirurgicznych, które dzieli się przede wszystkim ze względu na kształt i rozmiar, ale też materiał wykonania.

Podział ostrzy chirurgicznych ze względu na kształt oraz rozmiar

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie są rodzaje ostrzy chirurgicznych. Biorąc pod lupę ich kształt oraz rozmiar można podzielić je na:

  • ostrze chirurgiczne nr 10 – narzędzie o bardzo dużej i zakrzywionej krawędzi tnącej. Cechuje się niewielkimi rozmiarami, a ponadto pozwala chirurgom na wykonywanie niezwykle precyzyjnych ruchów. Wykorzystywane głównie do nacinania tkanek miękkich,
  • ostrze chirurgiczne nr 11 – krawędź tnąca jest w tym przypadku długa, ale zwężana. Z łatwością wykona się dzięki temu narzędziu niewielkie nacięcia, m.in. w przypadku wszelkich zmian skórnych,
  • ostrze chirurgiczne nr 12 – korzysta się z niego najczęściej podczas usuwania szwów, dzięki czemu cała procedura jest znacznie usprawniona. Ma kształt półksiężyca,
  • ostrze chirurgiczne nr 15 – służy chirurgom do wykonywania szybkich i krótkich nacięć,
  • ostrze chirurgiczne nr 20 – wykorzystywane przez medyków w chirurgii ortopedycznej i ogólnej,
  • ostrze chirurgiczne nr 24 – najbardziej popularne przy wykonywaniu sekcji zwłok.

Istnieją jeszcze ostrza nr 21, 22 oraz 23 jednak nie są tak popularne, jak te wymienione powyżej. Stosuje się je głównie w przypadku dłuższych nacięć.

Podział ostrzy chirurgicznych ze względu na materiał wykonania

Warto dowiedzieć się również tego, jakie rodzaje ostrza chirurgicznego można wymienić ze względu na materiał jego wykonania. Oto najpopularniejsze narzędzia w tej kategorii:

  • ostrza ze stali węglowej – bardzo twarde, niesamowicie odporne na ścieranie, a dodatkowo ich krawędź tnąca zachowuje idealną ostrość przez bardzo długi czas,
  • ostrza ze stali nierdzewnej – są to przede wszystkim skalpele oraz trzonki. Ich największym atutem jest to, że nie ulegają żadnym uszkodzeniom podczas przeprowadzania profesjonalnej sterylizacji.

Jak widać, ostrza chirurgiczne dzieli się na kilka różnych kategorii, pracują na nich doświadczeni chirurdzy, którzy z ich pomocą wykonują wiele istotnych zabiegów dla życia i zdrowia własnych pacjentów.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz