Jak skutecznie odkwasić glebę?

przez Redakcja

Gdy gleba zostaje zakwaszona, dochodzi do spadku jej urodzajności i żyzności. To niestety ma negatywny wpływ na plony. Z tego względu tak ważne jest regularne odkwaszanie gleby. Jak przeprowadzić ten proces? Czego użyć do odkwaszania ziemi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Dlaczego należy odkwaszać glebę?

Zakwaszona gleba jest mało żyzna i niekorzystnie oddziałuje na uprawiane rośliny, dlatego jej odkwaszanie to kluczowy proces. Na skutek zakwaszenia w ziemi zwiększa się ruchliwość metali ciężkich, przez co plony nie nadają się do konsumpcji. Ponadto zakwaszenie powoduje osłabienie działalności mikroorganizmów, odpowiadających za rozkład organicznej materii. Skutkiem zakwaszenia ziemi jest również degradacja próchnicy i spadek buforowości gleby. Zbyt kwaśna ziemia powoduje także ograniczenie rozwoju systemu korzeniowego, co z kolei przyczynia się do dysfunkcji uprawianych roślin i zwiększenia ich podatności na choroby. Zakwaszenie gleby jest odpowiedzialne również za zmniejszenie przyswajalności składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin.

Zakwaszenie gleby – przyczyny

Wiele osób zastanawia się, z czego wynika zakwaszenie gleb. Otóż jego główną przyczyną jest niekorzystny wpływ klimatu, w którym opady zdecydowanie przeważają nad parowaniem. W wyniku tego składniki pokarmowe niemal nieustannie się przemieszczają i związki zasadowe dostają się w głąb gleby. Rozkładająca się w ziemi organiczna materia, która pochodzi m.in. z obornika innych nawozów organicznych zawiera spore ilości dwutlenku węgla, powodującego znaczny wzrost zakwaszenia gleby.

Zakwaszenie jest spowodowane również przez naturalne przemiany związków organicznych i azotu, a także działalność człowieka. Przyczyniamy się do zakwaszania gleb m.in. poprzez emitowanie do atmosfery dużych ilości gazów oraz wykorzystywanie różnorodnych nawozów fizjologicznie kwaśnych.

Jak odkwasić glebę?

Najskuteczniejszym sposobem na odkwaszenie gleby jest wapnowanie. Dzięki niemu można skutecznie poprawić właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne ziemi. Zanim jednak zastosujesz wapno, pamiętaj, aby dokładnie określić potrzeby wapnowania gleby. Najłatwiej dokonać tego w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej przy pomocy wyniku analizy odczynu oraz kategorii gleby. Po określeniu konkretnych potrzeb wapnowania, należy ustalić odpowiednią dawkę wapna. Pamiętaj, że nie należy używać tego nawozu w zbyt dużych dawkach raz na kilka lat. Zdecydowanie rozsądniejszą opcją jest stosowanie go regularnie i z umiarem.

Kiedy wykonywać wapnowanie?

Już wiesz, jak odkwasić glebę. Czas dowiedzieć się, kiedy najlepiej przeprowadzić wapnowanie – proces zmniejszający kwaśność ziemi. Otóż zaleca się wykonywanie wapnowania w okresie pożniwnym, czyli późnym latem lub jesienią. Zdecydowanie gorszą porą na przeprowadzanie tego procesu jest wiosna.

Jakie wapno do odkwaszania gleby wybrać?

Aby wykonać wapnowanie, należy kupić odpowiedni nawóz. Na rynku dostępne są produkty wapniowe oraz wapniowo-magnezowe w formie węglanowej bądź tlenkowej. Preparaty tlenkowe działają szybko i posiadają parzące właściwości, przez co nie należy ich stosować na glebach lekkich i organicznych. Dedykowane są one wyłącznie do ziemi ciężkiej.

Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie. Jego działanie jest nieco wolniejsze, lecz wyróżnia się ono bardzo wysoką skutecznością. Doskonale sprawdza się na glebach organicznych, mineralnych lekkich i średnich, a także organiczno-mineralnych. Można używać go również w celu zachowawczego wapnowania ziem cięższych.

Po więcej informacji o odkwaszaniu gleby odwiedź stronę industria.eu

Zobacz podobne artykuły