Terapia dla par – jak wygląda?

przez Redakcja
psycholog

Zdecydowana większość ludzi dąży do nawiązania jakiejś relacji romantycznej. Życie we dwoje uznaje się bowiem za ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące. Jeżeli jednak jesteś w związku, wiesz, że wiąże się to z ciągłą pracą nad utrzymaniem relacji w dobrej kondycji.

Niestety, czasami pojawiają się kryzysy, a próba ich przezwyciężenia nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Wówczas pomocna może okazać się terapia dla par. Jeżeli rozważasz jej rozpoczęcie, powinieneś dowiedzieć się, na czym właściwie polega i czego możesz się po niej spodziewać.

Kiedy warto rozpocząć terapię dla par?

Jeżeli interesuje Cię terapia dla par, jak wygląda ta forma pomocy? Zapewne poszukujesz odpowiedzi na to pytanie. Najpierw musisz jednak wiedzieć, w jakich okolicznościach warto w ogóle myśleć o takiej opcji.

Bezwzględnie konieczna do rozpoczęcia terapii jest zgoda obojga partnerów. Chęć jednego z nich będzie zatem niewystarczająca. Jeżeli tylko Ty jesteś gotowy do pracy nad sobą, a Twój partner nie, najprawdopodobniej o rozpoczęciu terapii par mowy być nie może.

Jakie zaś trudności powinny skłonić Cię do poszukiwania tej formy pomocy? Odpowiedzi na to pytanie nie można udzielić w sposób jednoznaczny. Każdy związek zbudowany jest przecież inaczej, a partnerzy w odmienny sposób radzą sobie z tym samym problemem. Jeżeli czujesz, że Twoje kłopoty związku wymagają pomocy specjalisty, jest to znak przemawiający za tym, aby się po taką pomoc udać. Pamiętaj o tym, że każdą terapię poprzedzają konsultacje, w trakcie których określa się najważniejsze cele i założenia.

Terapia dla par – jak wygląda?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda terapia dla par, musisz zdawać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że jest to systematyczna i regularna praca nad sobą oraz związkiem. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają 50 minut.

Terapia może być prowadzona w różnym nurcie. Najpowszechniejsze są podejścia poznawczo-behawioralne oraz psychodynamiczne. Psychoterapia par może być prowadzona także w innych nurtach, na przykład Gestalt czy systemowym. Podczas każdej sesji, wspólnie z terapeutą będziesz zastanawiał się nad tym, co powoduje trudności w Twoim związku. To samo będzie robił oczywiście Twój partner.

Tempo Waszej pracy nad sobą może być różne, w zależności od stopnia nasilenia zgłaszanych trudności. Musisz liczyć się z tym, że terapeuta nie udzieli gotowych porad dotyczących tego, jak macie wyjść z kryzysu. Będzie jednak towarzyszył Tobie i partnerowi w znalezieniu rozwiązania. Czas trwania terapii par może być różny. Czasami wystarcza kilka spotkań, a innym razem potrzeba ich aż kilkanaście czy kilkadziesiąt. Musisz liczyć się z tym, że w trakcie terapii par będą pojawiały się okresy zwątpienia.

Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Zapewne interesuje Cię nie tylko to, jak wyglada terapia par, ale i to, jak znaleźć dobrego terapeutę. Na pewno warto byłoby porównać ze sobą kilka różnych propozycji. Możesz na przykład wejść na stronę taką jak https://osrodekpodroz.pl/terapia-dla-par/ i zobaczyć, jakie kompetencje posiadają poszczególni terapeuci.

Ważne jest na pewno to, aby odpowiadał Ci konkretny specjalista. Jeżeli czujesz, że po pierwszym spotkaniu nie wzbudza Twojego zaufania, możliwe, że to sygnał przemawiający za dalszymi poszukiwaniami. Jeśli jednak od razu znajdujecie wspólny język, może to być początkiem wspólnej drogi do rozwiązania problemu. Musisz jednak liczyć się z tym, że dana osoba musi odpowiadać nie tylko Tobie, ale i Twojemu partnerowi. Będziecie przecież razem pracować nad rozwiązaniem trudności, z jakimi borykacie się w związku.

Niekiedy oprócz terapii par konieczna jest psychoterapia indywidualna któregoś z partnerów. Nie wszystkie trudności udaje się bowiem pokonać podczas sesji partnerskich. Musisz jednak mieć świadomość tego, że terapeuta par raczej nie zgodzi się prowadzić Twojej terapii indywidualnej. Na pewno jednak poinformuje Cię o tym, czy widzi konieczność podjęcia się takiej pracy, czy też nie. Efekty terapii par nie pojawiają się od razu, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz podobne artykuły