Ile kosztuje wymiana oleju?

przez Redakcja

Samochód jest pojazdem, którego samo użytkowanie wymaga specjalistycznych umiejętności, które weryfikowane są stosownym egzaminem. Jednak posiadanie samochodu nie sprawi, że będziesz miał wiedzę na temat tego co sprawia, że możesz wyruszyć nim w trasę. Na pewno zdajesz sobie jednak sprawę, że składa się na to użytkowanie wielu rodzajów płynów. Jest to rzecz jasna paliwo lub płyn do spryskiwaczy, ale do najważniejszych należy olej silnikowy, gdyż od niego zależy w dużej mierze żywotność silnika i pojazdu.

Auto nie jest przedmiotem należącym do najtańszych, dlatego warto, byś dbał o nie jak najlepiej umiesz. Takim podejściem oszczędzisz sobie nieprzyjemnych sytuacji, albo takich, które bezpośrednio mogłyby zagrażać Twojemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Poza tym właściwa pielęgnacja pojazdu skutecznie uniemożliwi powstawanie wielu usterek.

Czym jest olej silnikowy?

Olej silnikowy jest płynem, którego głównym zadaniem jest smarowanie silnika oraz chłodzenie całej jednostki napędowej w trakcie jazdy. Oprócz tego spełnia funkcję uszczelniającą poszczególnych elementów. Kiedy poruszasz się samochodem z zużywanego paliwa wytrąca się siarka, która zmienia odczyn oleju silnikowego z zasadowego na kwasowy. Oleje silnikowe produkowane są w różnym standardzie jakościowym, a także różnią się tak zwaną lepkością. Ostatnimi czasy popularność zyskują oleje silnikowe typu Longlife, które stosowane w dedykowanych silnikach – wydłużają czas między jedną wymianą oleju, a drugą. Oleje dzielą się na trzy typy: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne, a to jaki stosuje się finalnie w pojeździe, uzależnione jest zazwyczaj od wieku pojazdu.

Kiedy wymienić olej?

Na pytanie kiedy powinieneś wymienić olej nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Składa się na to kilka czynników – przede wszystkim stopień w jakim korzystasz z samochodu. Jeżeli jesteś kierowcą, który ze swojego pojazdu korzysta w sposób normalny, wtedy warto, byś olej wymieniał po koło 10 tyś. przejechanych kilometrach. W przypadku, gdy auto użytkowane jest przez Ciebie znacznie intensywniej – wtedy wymiana oleju powinna być przeprowadzona nawet po przejechaniu 5 tys. kilometrów. Są samochody, których pojemność układu smarowania jest dużo większa, a tym samym olej w nich wymieniany może być rzadziej. Jeżeli mało korzystasz ze swojego auta miej na uwadze, że olej z czasem traci swoje pierwotne właściwości, dlatego nawet w takim przypadku zalecana jest regularna wymiana. Może jesteś osobą, która ma problem z zapamiętaniem takich kwestii – wtedy zaleca się wymienianie oleju silnikowego na corocznym, obowiązkowym przeglądzie. Pamiętaj o tym, że źle wykonana wymiana oleju silnikowego, albo jej zignorowanie, może prowadzić do zatarcia się silnika, a tym samym uszkodzenia całej jednostki napędowej. Koszt naprawy takich uszkodzeń niekiedy może przekroczyć nawet wartość Twojego samochodu.

Wymiana oleju – Białystok

Samodzielna wymiana oleju Białystok jest możliwa i nie należy do szczególnie trudnych czynności. W sytuacji, kiedy mimo wszystko masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego procederu, albo zwyczajnie nie masz na to czasu – wtedy warto zgłosić się do specjalisty, który zajmie się tym za Ciebie. Zwróć uwagę na to, że koszt wymiany oleju w warsztacie jest naprawdę mały. Jest to właściwie jedna z najtańszych usług jaką znajdziesz w ofercie. Oprócz tego będziesz miał pewność, że olej będzie doskonale dobrany do Twojego pojazdu, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy osoby pracującej w warsztacie. Jeżeli zależy Ci na tym, by korzystać z samochodu, który jest w pełni sprawny i bezpieczny – pamiętaj o systematycznym wymienianiu oleju silnikowego. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi w warsztacie samochodowym nie będziesz musiał zawracać sobie głowy szczegółami tego przedsięwzięcia. Takimi jak to, czy potrzebne byłyby Ci jakieś narzędzia pomocnicze, ani takimi jaki olej powinieneś kupić. W związku z obszerną ofertą olejów silnikowych na rynku – wizyta w warsztacie niewątpliwie będzie oszczędnością czasu.

Zobacz podobne artykuły