Etykiety kurierskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

przez Redakcja
kurier

Etykieta kurierska to niezbędny dokument, który jest niezastąpiony podczas wysyłki palety lub paczki. Nazywana jest także listem przewozowym, potwierdzającym dokonanie płatności za transport. Niewątpliwym atutem listu przewozowego jest obecność kodu kreskowego, z którego pomocą możemy zlokalizować przesyłkę. Nowoczesny system rejestrowania przesyłek, w skład którego wchodzą etykiety to duża pomoc dla firm kurierskich wychodzących naprzeciw oczekiwaniom współczesnych klientów. Na etykiecie umieszczone są informacje adresowe osoby nadającej paczkę oraz dane adresowe odbiorcy. Dane nadawcy są równie istotne, jak dane adresata. Ta informacja jest ważna w sytuacji, gdyby przewoźnik nie odnalazł adresata lub ten odmówił przyjęcia przesyłki. Dodatkową informacją, jaka może pojawić się na etykiecie to prośba o szczególnie delikatne obchodzenie się z przesyłką. Etykiety kurierskie stanowią kluczowy element w procesie nadania, transportu oraz doręczenia przesyłki. Są udokumentowaniem wykonania usługi i stanowią ważny dowód w przypadku sporów lub zagubienia paczki.

Sposoby etykietowania

W zależności od kuriera istnieją dwa sposoby etykietowania przesyłek. Część firm kurierskich wysyła list przewozowy do klienta, który sam go drukuje i umieszcza na swojej przesyłce. W momencie otrzymania etykiety wysyłkowej nadawca zobowiązany jest do  jej wydrukowania i dostarczenia razem z przesyłką kurierowi. Jeżeli tego nie zrobi, kurier odmówi przyjęcia przesyłki, bez zwrotu poniesionych przez klienta kosztów. W innym przypadku kurierzy odbierają przesyłki od klienta, posiadając już dokument przewozowy. W tej sytuacji nadawca ma tylko obowiązek sprawdzenie zgodności danych adresowych. Najpopularniejszymi etykietami używanymi przez firmy kurierskie są samoprzylepne etykiety adresowe. Dzięki warstwie przylepnej, naklejki w sposób szybki i łatwy umieszcza się na przesyłce. Bogaty wybór etykiet znajdziesz tutaj https://t-pack.pl/115-etykiety-kurierskie.

Termiczne etykiety kurierskie

Etykiety termiczne wykorzystywane są głównie do opakowań zbiorczych. Papier i zadruk tego typu etykiety jest trwały do 6 miesięcy, po tym okresie zaczyna szarzeć, a narażony na promienie słoneczne traci zadruk i blednie. Etykiety termiczne przeznaczone są więc do towaru szybko rotującego.

Etykiety ostrzegawcze

Ten typ etykiet ma szczególne znaczenie, gdyż określa w pewien sposób zawartość, która wymaga specjalnego traktowania. Opis na etykiecie ostrzegawczej NIE RZUCAĆ lub PŁYNY wskazuje firmie kurierskiej, jak powinna obchodzić się z taką przesyłką. Etykiety ostrzegawcze charakteryzują się dużą widocznością i wyraźnym oznaczeniem. Często opisy na etykietach ostrzegawczych są umieszczane w najczęściej używanych językach, tj. angielski czy niemiecki. Bezpieczeństwo przewozu przesyłki zależy głównie od sposobu, w jaki ją oznaczymy. Jeżeli wysyłamy towar szczególnie ważny lub delikatny, warto zainwestować w tego typu etykiety, które zwracają uwagę kuriera, który odpowiednio się nimi zaopiekuje.

Etykiety logistyczne

W kategorii etykiet logistycznych i kurierskich, oprócz ostrzegawczych, znajdziemy również etykiety samoprzylepne informacyjne. Tego typu naklejki informują o specyfice produktu, wyznaczają sposób, w jaki powinien być transportowany (strzałka góra dół) lub nakazują sprawdzenie w obecności kuriera.

Bez względu na wybór etykiety, należy zawsze ją dokładnie opisać i umieszczać w odpowiednim miejscu, co stanowi ułatwienie dla kuriera, firmy kurierskiej oraz jest gwarancją dla konsumenta terminowego dostarczenia przesyłki. W przypadku towarów wrażliwych należy informować kuriera poprzez zastosowanie odpowiedniej naklejki, która ułatwi dostosowanie środków ostrożności podczas transportu i w momencie doręczenia przesyłki. Rola etykiety jest niezwykle ważna i od jej jakości oraz rodzaju użytego kleju zależy powodzenie w prawidłowym doręczeniu towaru. Doskonałej jakości etykiety samoprzylepne oraz pozostały asortyment, niezbędny do prawidłowego zapakowania przesyłki, znajdziesz https://t-pack.pl/112-etykiety-samoprzylepne.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz podobne artykuły