Jak przygotować się do operacji?

przez Redakcja
Wnętrze sali operacyjnej w szitalu

Operacje chirurgiczne to dla większości z nas temat bardzo stresujący. To zupełnie normalne i naturalne, że się tego boimy. W końcu mamy w głowie tak wiele pytań, na które odpowiedź możemy otrzymać dopiero po zabiegu. Zamiast cieszyć się z szansy na powrót do zdrowia – krzątamy się z kąta w kąt i jesteśmy niczym więcej jak kłębkiem własnych nerwów.

Poniżej postaramy się w jasny i rzeczowy sposób przeprowadzić Cię przez okres przygotowań oraz przybliżyć, jak wygląda przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego w trybie planowym.

Krok 1 – Rozmowa z lekarzem

Jeżeli już masz ją za sobą – tym lepiej. Jeżeli jednak wciąż nurtują Cię jakieś pytania – nie omieszkaj zadać ich lekarzowi ponownie. Ważne, abyś miał solidną wiedzę dotyczącą tego, dlaczego będziesz miał operację, w jaki sposób będzie ona przeprowadzona, i jakie mają być jej efekty. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie Ci oswoić się z tematem, a Twoje obawy znacznie zmaleją. To bardzo ważne, ponieważ komfort psychiczny pacjenta jest niewątpliwie istotny w procesie leczenia. Poinformuj lekarza, jeżeli do tej pory o czymś nie wie. Powiedz mu o wszystkich lekach, które przyjmujesz. Także tych przeciwbólowych. Aspiryna brzmi niewinnie, ale ma bardzo duży wpływ na układ krwionośny. To bardzo ważne byś wiedział jakich substancji leczniczych nie możesz zażywać przed operacją.

Krok 2 – Badania 

Podczas szczegółowej rozmowy z lekarzem powinniśmy dowiedzieć się, jakie badania przed operacją wykonać. Z pewnością będą to badania krwi. Niektóre badania krwi są ważne maksymalnie siedem dni, dlatego powinniśmy wykonać je nie szybciej niż tydzień przed zaplanowaną operacją. Będą to badania wskazujące: grupę krwi, elektrolity, glukozę, układ krzepnięcia, morfologię krwi z płytkami, anty Hbs, anty HCV, USR, TSH, FT3, FT4, mocznik, kreatyninę, bilirubinę i kwas moczowy. Na tydzień przed operacją musimy również wykonać badanie moczu. Badanie EKG przed operacjąjest obowiązkowe po czterdziestym roku życia. Termin jego ważności również wynosi tydzień. Rentgen klatki piersiowej jest ważny rok, dlatego, jeżeli robiliśmy go w ciągu ostatniego roku – nie musimy wykonywać go teraz. Internista powinien zbadać nasz ogólny stan zdrowia i wydać opinię w przypadku nieuregulowanych chorób współistniejących. Do zabiegów z równoczesną skleroterapią potrzebne jest również badanie ECHO serca.

Krok 3 – Szczepienia

Podczas pobytu w szpitalu o wiele łatwiej jest zakazić się wirusem WZW typu B, dlatego szczepienie na tego wirusa jest obowiązkowe. Niestety nie jest ono refundowane przez NFZ.

Krok 4 – Przygotowanie ciała do zabiegu

Dzień przed operacją musimy dokładnie usunąć owłosienie, które znajduje się w okolicy pola operacyjnego. Jeżeli zabieg dotyczy kończyny – obetnij paznokcie i usuń lakier z płytek paznokciowych. Nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to wszystkich leków, w tym aspiryny czy leków ziołowych. O rodzaju diety, jaki powinieneś zastosować przed operacją, na pewno poinformuje Cię lekarz. Jeżeli jednak nie ma to bezpośredniego wpływu na Twój zabieg (nie jest to operacja jamy brzusznej) – i tak warto na dzień przed zabiegiem jeść jedynie lekkostrawne posiłki. Pamiętaj, że zwykle w dniu zabiegu trzeba być na czczo.

Krok 5 – Co zabrać ze sobą do szpitala 

Przede wszystkim skierowanie na operację oraz wszystkie wyniki badań. Należy mieć ze sobą dokument poświadczający tożsamość i dowód ubezpieczenia. Do ubrania najlepiej mieć piżamę, szlafrok i miękkie kapcie. Przyda się też ręcznik. Nie zapominajmy o przyborach toaletowych i chusteczkach higienicznych. 

Podsumowując – czas przed operacją to czas ogromnego stresu. Możemy go jednak zminimalizować odpowiednim przygotowaniem i pozytywnym nastawieniem. Mam nadzieję, że powyższe rady chociaż trochę pomogły Ci uporządkować swoje przygotowania do operacji.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz