Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

przez Redakcja
Uśmiechnięta kobieta trzymająca test ciążowy

Organizm dojrzałej płciowo kobiety każdego dnia znajduje się w określonej fazie cyklu miesięcznego. Inaczej sytuacja wygląda, gdy następuje zapłodnienie i kobieta zachodzi w ciążę. Wtedy stopniowo następują naturalne procesy przygotowujące ciało do wydania na świat dziecka. Jak to poznać? Kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik był jak najbardziej jednoznaczny? Jakie znaczenie ma pora dnia, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, rano, w ciągu dnia czy wieczorem? Po jakim czasie zrobić test ciążowy biorąc pod uwagę ostatnią miesiączkę lub dzień stosunku?

Kiedy test ciążowy domowy, a kiedy laboratoryjny?

Dostępne w niemalże każdej aptece i większości drogerii domowe testy ciążowe to ogromne ułatwienie dla kobiet. Badają one poziom hormonu betaHCG w moczu i na tej podstawie pozwalają na określenie wyniku. Dzielą się pod względem kształtu na:

  • paskowe,
  • płytkowe,
  • strumieniowe,

choć wszystkie opierają się na bardzo podobnej zasadzie działania. Już po kilku, kilkunastu minutach pozwalają z wysokim prawdopodobieństwem ustalić, czy kobieta jest w ciąży. Kiedy wykonać test ciążowy w domu, a kiedy w laboratorium? Kiedy test ciążowy domowy? Najlepiej wtedy, gdy pojawia się wątpliwość, czy jest się w ciąży. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy z krwi? Zawsze wtedy, gdy ciążę trzeba potwierdzić, albo testy domowe nie pokazują wyników, a objawy mogą wskazywać na odmienny stan. Jeżeli zostanie już wybrany odpowiedni test ciążowy, kiedy, po jakim czasie i w jakiej porze dnia najlepiej go wykonać?

Skąd wiedzieć, kiedy wykonać test ciążowy?

Najlepsza sytuacja występuje wtedy, gdy kobieta ma regularny cykl miesiączkowy i go obserwuje. Wtedy planując test ciążowy, datę, kiedy zrobić go po raz pierwszy może wyznaczyć na podstawie obserwacji. Powinno mieć to miejsce nie wcześniej niż tydzień po spodziewanej owulacji, czyli około tygodnia przed spodziewaną miesiączką. Innym sposobem odpowiedzi na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy jest odliczenie czasu siedmiu dni od ostatniego stosunku, który mógłby skutkować zapłodnieniem. Dla bardzo czułych testów może wystarczyć upłynięcie 1-2 dni od stosunku, jednak ich wyniki, w szczególności negatywne powinny zostać po kilku dniach sprawdzone ponownym testem. Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu poziom HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej wzrasta, jednak w zależności od pory dnia może i stopnia rozwodnienia moczu może on nie zostać jeszcze wykryty testem o niższej czułości. Testy z krwi mogą mieć wyższą czułość, nie ma też na nie wpływu tak bardzo, jak na test domowy pora wykonania.

Czułość testów a pytanie kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem

Jeżeli ustali się, po jakim czasie zrobić test ciążowy, warto zwrócić uwagę na porę dnia. Ma to znaczenie w szczególności w testach przeprowadzonych w bardzo wczesnej podejrzewanej ciąży. Zatem kiedy zrobić test ciążowy, rano czy wieczorem? Zaleca się, by był on wykonany rano, z pierwszego moczu oddanego po śnie. Wynika to z faktu jego dużego zagęszczenia po nocy, przez co i stężenie HCG będzie potencjalnie najwyższe. Jednak kiedy test ciążowy zostanie wykonany w ciągu dnia czy wieczorem, a jego wynik będzie pozytywny, ma taką samą wartość diagnostyczną jak ten poranny. W przypadku, kiedy zrobienie testu ciążowego w ciągu dnia da wynik negatywny lub niepewny, warto test powtórzyć następnego dnia z rana według zaleceń.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz