Nie brakuje osób, które zastanawiają się, na czym polega gastroskopia. W niedługim czasie będziesz przechodzić to badanie? Jak przygotować się do gastroskopii? Ile trwa ten zabieg w praktyce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Na czym polega gastroskopia?
Gastroskopia to badanie profilaktyczne. Jest zalecane zazwyczaj przez gastrologa (rzadziej przez lekarza rodzinnego). To badanie, które pozwala skrupulatnie ocenić stan przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Nie tylko pod kątem wyglądu błony śluzowej czy soku żołądkowego, ale także biorąc pod uwagę elastyczność ścian. Czasami lekarz pobiera materiał do badania histopatologicznego – w celu wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych.
Jakie są wskazania do gastroskopii?
Kto powinien poddać się temu zabiegowi? Są to ludzie, którym dolegają częste bóle brzucha, stany zapalne żołądka lub przełyku, krwawienia, wymioty. Na gastroskopię kierowane są również osoby, które zmagają się z cofaniem treści do przełyku albo niewyjaśnioną utratą masy ciała. Warto zauważyć, że niektórzy decydują się na to badanie, aby poznać przyczynę nie do końca optymalnego stanu zdrowia w ostatnim czasie. Są również pacjenci, którzy systematycznie muszą wykonywać gastroskopię. Dlaczego? Chodzi o to, aby ocenić stan zdiagnozowanej już choroby oraz postępy leczenia. Mowa tutaj między innymi o pacjentach z nieswoistymi zapaleniami jelit (takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Crohna).
Jak się przygotować do gastroskopii?
Odpowiednie przygotowanie do gastroskopii ma bardzo duże znaczenie pod kątem samego badania. Zastosowanie się do wskazówek sprawi, że będzie ono przebiegało szybko i sprawnie – bez niepotrzebnego dyskomfortu dla Ciebie i lekarza. Co jest tutaj najbardziej istotne? Na 8 godzin przed planowanym badaniem pacjent nie może nic jeść. Wprowadzony do jamy ustnej endoskop powoduje bowiem odruchy wymiotne. Nie powinno się także pić, palić papierosów oraz żuć gumy (na 4 godziny przed zabiegiem). O czym jeszcze powinni pamiętać pacjenci, którzy przygotowują się do takiego badania, jak gastroskopia? Jak się przygotować w sposób właściwy? Osoby, które przyjmują na stałe leki, powinny zastosować normalną dawkę. Najlepiej jednak, aby zażyć medykamenty na minimum 4 godziny przed terminem badania. Dobrze jest także wyciszyć się, zrelaksować. Gastroskopia nie jest niestety przyjemna – im jednak mniej stresu, tym łatwiej przebrnąć przez to badanie.
Ile trwa gastroskopia?
Na czym polega gastroskopia w praktyce? Przed rozpoczęciem badania pacjenci muszą zdjąć (jeśli posiadają) okulary i protezy zębowe. Pielęgniarka podaje znieczulenie w postaci aerozolu. Zmniejsza to dyskomfort w trakcie wprowadzania endoskopu. Co dzieje się dalej? Należy przyjąć pozycję leżącą, na lewym boku. Głowa powinna być zaś skierowana tuż do klatki piersiowej. Pacjent otrzymuje ustnik, przez który wprowadzony jest aparat. Ważne jest, aby w trakcie badania swobodnie oddychać i spróbować przyzwyczaić się do endoskopu. Ile trwa gastroskopia? Dużo tutaj zależy od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj jednak to badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut. Potem wyjmowany jest endoskop i ustnik. Pacjent może założyć zdjęte wcześniej okulary, protezy zębowe itp. Podstawowe wyniki badania są znane już po kilku minutach, więc po zabiegu należy chwilę odczekać, aby je otrzymać.