Chirurgia to jedna z najbardziej prestiżowych specjalizacji medycznych, przez wielu uważana także za najtrudniejszą i najbardziej hermetyczną. Dowiedz się, przez jakie etapy trzeba przejść, aby móc zostać chirurgiem.
Czym zajmuje się chirurg?
Pierwsze skojarzenie z zawodem chirurga to oczywiście wykonywanie operacji i różnego rodzaju zabiegów. Nie jest to jednak jedyny zakres obowiązków tego specjalisty. Chirurg zajmuje się także działaniami pooperacyjnymi, a jego dokładna działalność zależna jest od specjalizacji, którą wykonuje. Przykładowo chirurdzy ogólni pracują zarówno na tkankach miękkich, jak i kościach czy układzie naczyniowym.
Poza wykonywaniem operacji i opieką pooperacyjną chirurg zajmuje się także wycinaniem zmian skórnych, zakładaniem i usuwaniem szwów, usuwaniem ciał obcych, czy nawet przetaczaniem krwi. W zakres jego obowiązków wchodzi więc wykonywanie zarówno dużych, jak i małych zabiegów.
Jak zostać chirurgiem?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób poprowadzić swoją karierę, aby móc zostać chirurgiem. Czy istnieją specjalne studia chirurgiczne? Niestety, nie ma takiej instytucji. Aby zostać chirurgiem, należy ukończyć sześcioletnie jednolite studia medyczne.
Studia to jednak dopiero pierwszy etap na długiej drodze do zawodu chirurga. Są one bowiem ogólne i nie zawierają w sobie specjalizacji. Po obronieniu dyplomu i zdaniu egzaminu lekarskiego należy odbyć obowiązkowy staż, a dopiero potem można rozpocząć specjalizację chirurgiczną, która jest stosunkowo trudna i trwa aż sześć lat. W trakcie specjalizacji musimy przejść takie kursy jak endoskopia układu pokarmowego, leczenie oparzeń czy podstawy leczenia żywieniowego. Przyszły chirurg jest także zobligowany do odbycia wielu staży, między innymi z chirurgi dziecięcej, naczyniowej czy ratownictwa medycznego.
Po ukończeniu określonych kursów i wszystkich wymaganych przez specjalizację staży przyszli chirurdzy podchodzą do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, który składa się z trzech części. Należy odpowiedzieć na sto dwadzieścia pytań z wiedzy teoretycznej, przejść przez egzamin ustny oraz część praktyczną, która weryfikuje zdobytą wiedzę.
Chirurg to zawód niezwykle odpowiedzialny i trudny, dlatego do jego wykonywania potrzebne są specjalne predyspozycje. Przyszły chirurg powinien cechować się odpornością psychiczną, dokładnością, precyzją i skrupulatnością. Droga do zawodu jest długa i wymaga ogromnej ilości czasu, nauki i samozaparcia, jednak jej finał z pewnością daje mnóstwo satysfakcji.