Czy można odliczać kredyt firmowy od podatku?

przez Redakcja
kredyt

Gdy prowadzisz działalność gospodarczą, musisz liczyć się z wieloma wydatkami związanymi z firmą. Trzeba pokrywać różne koszty z bieżących środków. Czasami jednak można liczyć na pewne udogodnienia. Jednak czy można odliczyć kredyt firmowy od podatku?

Czy kredyt zaliczamy do kosztów?

Warto zacząć od tego, czy kredyt dla firm w Gliwicach można w ogóle zaliczyć do kosztów. Pożyczka dla firm jest podobna do zwykłej pożyczki osoby fizycznej. Dlatego przedsiębiorcy zastanawiają się czasami, czy można nieco zminimalizować wydatki związane z firmą. Czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty?

Ustawa i PIT mówi, że rata kredytu nie może zostać wliczona do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i nie jest w ewidencji KPiR.

Czy kredyt na firmę można odliczyć od podatku?

W ramach prowadzenia działalności można zaciągnąć kredyt firmowy. Odliczenie jednak w wielu sytuacjach nie jest możliwe. Nie można go ująć w ramach kosztów uzyskania przychodu. Mimo to możliwe jest ujęcie w kosztach części odsetkowej oraz np. prowizji, opłat bankowych czy ubezpieczenia kredytu z wyjątkiem ubezpieczenia na życie. Istotne przy tym jest, aby kredyt został przeznaczony na zakup przedmiotów związanych z działalnością.

Pod pewnymi warunkami można liczyć na odliczenie kredytu firmowego zaciągniętego w obcej walucie (kredyt walutowy). W sytuacji, gdy kredytobiorca musi zwrócić kwotę wyższą niż otrzymał, oraz kwotę, która stanowi spłatę w niższej wysokości od kredytu.

Kredyt firmowy – odliczenie i wliczenie w koszty

Każdy kredyt składa się z dwóch elementów: raty i odsetek. Cała rata zawiera zarówno część kapitałową, jak i odsetkową i nie może być wliczona w koszty uzyskania przychodu. W przeciwieństwie do odsetek, czyli kosztów dodatkowych. Podobnie jest też w przypadku innych opłat związanych z kredytem.

Odsetki można jednak odliczać dopiero w momencie, gdy rzeczywiście się je spłaciło. Należy je zaksięgować w podobny sposób, jak inne prowizje i wydatki. Póki nie są uregulowane, nie można ich dorzucić do kosztów uzyskania przychodów. Czy kredyt na firmę można odliczyć od podatku? Jak widać, częściowo tak. Jednak należy spełnić przy tym pewien warunek. Pożyczka musi być bezpośrednio związana z działalnością. Podobnie wygląda to w przypadku ubezpieczenia kredytu.

Kredyt firmowy a prywatna nieruchomość

Prawo pozwala na to, aby przedsiębiorca prowadził swoją działalność gospodarczą w lokalu, którego jest właścicielem. W takiej sytuacji także można liczyć na odliczenie kosztów związanych z kredytem. Jednak nie będzie wtedy to 100%, a jedynie procent odpowiadający proporcjonalnie przestrzeni zajmowanej przez firmę w nieruchomości.

Jeśli firma zajmuje 40% powierzchni, to można odliczać 40% z kosztów uzyskania dochodu. Chodzi tutaj także o koszty związane z kredytem (prowizje, odsetki i ubezpieczenie).

Występują jednak pewne wyjątki od tej reguły:

  • kiedy pożyczka jest udzielana między np. wspólnikami firmy,
  • kiedy pożyczka jest zaciągana na cel inwestycyjny

W obu sytuacjach niemożliwe staje się wliczenie kosztów kredytu do kosztów uzyskania przychodu.

Podsumowanie

Czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty? Ogólnie rzecz biorąc, nie. Nie można rat kredytu wliczać do kosztów uzyskania przychodów, a to oznacza, że niemożliwe jest ich odliczenie od podatku. Jednakże w pewnych sytuacjach można z tego skorzystać.

Wszelkie koszty związane z kredytem są już możliwe do odliczenia. Będą to chociażby skapitalizowane odsetki, ubezpieczenie (za wyjątkiem ubezpieczenia na życie) oraz inne opłaty związane z kredytem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyt musi dotyczyć bezpośrednio opłat związanych z działalnością gospodarczą.

Poza tym samo uzyskanie kredytu nie jest proste. Nawet w sytuacji, gdy prowadzi się własną firmę. Banki przede wszystkim patrzą na zdolność kredytową, która w przypadku nowych firm nie prezentuje się zachwycająco. Warto szukać wtedy ofert dla nowych firm, ponieważ dzięki temu możliwość uzyskania kredytu znacząco rośnie, co tym samym zwiększa potencjał inwestycyjny.

Zobacz podobne artykuły