Kąpiel solankowa – na co pomaga?

przez Redakcja
solanka

Kąpiel solankowa to szczególnie przyjemna forma terapii, która jest skuteczna w walce z wieloma różnymi dolegliwościami. Do jej przygotowania wykorzystuje się wysoko zmineralizowaną wodę zawierającą jony różnych pierwiastków oraz – przede wszystkim – chlorek sodu. Kąpiel w soli może przybierać różne formy, od całkowitej do nasiadowej, a co ważne, można ją przygotować nawet w zaciszu własnego domu. Z dobroczynnych właściwości zabiegu mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Na co pomaga kąpiel solankowa, jak często można jej zażywać oraz kiedy warto się na nią zdecydować?

Czym jest kąpiel solankowa?

O ile głównym składnikiem solanki jest chlorek sodu, pozostałe mogą być zróżnicowane i występować w różnych ilościach, przy czym ich stężenie powinno być nie mniejsze niż 1,5 procent. Najczęściej spotkamy się z obecnością wapnia, magnezu, jodu, a także potasu i bromu. Skład modyfikuje właściwości wody, dlatego różne jej rodzaje okażą się optymalne pod kątem leczenia konkretnych dolegliwości. Kąpiele w soli mogą przybierać formę kąpieli całkowitych, częściowych lub nasiadowych. Podczas ich odbywania solanka wnika przez naszą skórę, przyczyniając się do poprawy zdrowia, a także samopoczucia. Jej właściwości działają wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń, jednak zażywanie kąpieli będzie korzystne również w przypadku osób zdrowych.

Jak wygląda kąpiel w soli?

Z kąpieli w soli najczęściej korzystamy w tężniach i uzdrowiskach, gdzie temperatura wody oscyluje między 35 a 40 stopniami Celsjusza w zależności od formy kąpieli. W jej trakcie warto się ruszać, gimnastykować, a także nacierać miejsca, w których odczuwamy dolegliwości. Pierwsza kąpiel powinna trwać 10 minut, a przy kolejnych zabiegach czas ten można stopniowo wydłużać o około 2 minuty, przy czym jedna sesja nie może trwać dłużej niż 24 minuty. Po kąpieli nie należy obmywać się wodą ani wycierać ciała, a pozwolić mu wyschnąć, aby składniki solanki miały szansę wniknąć w głąb skóry. Aby odczuć pełnię korzyści płynących z kąpieli solankowej, warto odbyć serię około 10 zabiegów, odbywających się co 2-3 dni. W przypadku dzieci oraz młodzieży zaleca się maksymalnie 2 sesje w tygodniu.

Jak przygotować się do kąpieli solankowej?

W celu zwiększenia efektywności kąpieli solankowej przed zabiegiem powinniśmy dokładnie umyć ciało. Należy ściągnąć biżuterię, a jeśli na naszej skórze znajdują się niewielkie rany, powinniśmy zastosować specjalną maść ochronną. Na jedną sesję warto przeznaczyć więcej czasu, aby po kąpieli w soli odpocząć jeszcze przez około 30 minut, co ma na celu osuszenie ciała.

Kąpiel solankowa – na co pomaga?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na co pomaga kąpiel solankowa, tymczasem jest to prosty sposób, aby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Wśród wskazań do zażywania takich kąpieli znajdują się między innymi nadciśnienie tętnicze, choroby dermatologiczne, dróg oddechowych i zwyrodnieniowe, schorzenia neurologiczne (na przykład stwardnienie rozsiane), bóle reumatyczne, nerwobóle, otyłość, obniżona odporność, problemy z zasypianiem, niedoczynność tarczycy czy nerwica. Istnieje wiele właściwości, jakie wykazuje kąpiel solankowa. Na co pomaga? Przede wszystkim wspomaga pracę układu oddechowego i serca, normalizuje ciśnienie krwi, rozluźnia mięśnie, przyspiesza przemianę materii, uśmierza ból i aktywuje witaminę D3. Co więcej, dotlenia tkanki i wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Jak przygotować kąpiel solankową w domu?

Kąpiel w soli możemy przygotować również we własnym domu. Do jej sporządzenia polecamy naszą Zabłocką sól termalną, która rekonstruuje skład morskiej wody i zapewnia szereg korzyści dla organizmu oraz samopoczucia. Bogaty skład wykazuje wiele cennych właściwości, jednak przed przygotowaniem kąpieli solankowej w domu, aby wspomóc leczenie schorzeń, warto skonsultować się z lekarzem. Rodzaj schorzenia oraz stopień jego zaawansowania mogą bowiem wpływać na efektywność działania soli. Kąpiel solankowa w domu to zabieg, który stosowany regularnie pozwala kompleksowo wesprzeć funkcjonowanie naszego organizmu.

Zobacz podobne artykuły