Maty do ćwiczeń

przez Redakcja
Rehabilitacja na macie

Doznałeś urazu/kontuzji i chcesz przejść skuteczną rehabilitację w swoim domowym zaciszu? A może chciałbyś trenować, żeby wzmocnić swoje ciało i nabyć piękną sylwetkę? Zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny? Najbardziej podstawowym wyposażeniem do Twojego domowego salonu fitness powinna być mata do ćwiczeń!

Pozornie wydawać się może, że maty do ćwiczeń niemalże niczym się nie różnią, a zastanawianie się nad ich wyborem jest bezcelowe. Nic bardziej mylnego! To, co odróżnia maty do ćwiczeń od siebie to nie tylko: model, cena, rozmiar, dostępny kolor i grubość. Zaopatrując się w nieodpowiednią matę do ćwiczeń można zmniejszyć skuteczność i komfort swojego treningu. Wybrana mata powinna być dostosowana do wykonywanych ćwiczeń, a także warunków, w jakich przyjdzie przeprowadzić trening. Inny wybór powinien paść w przypadku jogi, a inny w przypadku np. sporów siłowych.

Zazwyczaj mata do ćwiczeń jest produktem elastycznym, a więc można ją komfortowo zwinąć i przenosić. Dobrze jednak wiedzieć, że niektóre modele nie są zwijane, ale składane. To dobre rozwiązanie z tego względu, że często zwijana mata do ćwiczeń gorzej dostosowuje się do płaskiego podłoża. Co więcej – nie warto kupować najtańszych produktów. Mimo, że taki model sprawdzi się przez pierwsze kilka treningów, to bardzo szybko się odkształci, a więc zakup będzie trzeba powtórzyć.

W jakich rodzajach występują maty?

Maty do treningu

Ten rodzaj mat jest najbardziej popularny, ponieważ sprawdza się idealnie do ćwiczeń fitness, pilatesu, aerobiku itd. Produkty tego typu mają na celu ochronić przed kontuzjami, poślizgiem, otarciami itd. Posiadają średnią grubość, a także ze względu na strukturę izolują ciepło; a więc zwiększają komfort ćwiczeń, kiedy np. pod matą jest zimna, kamienna posadzka.

Maty do gimnastyki

Ten typ charakteryzuje się dużą grubością oraz powierzchnią. Nieco trudniej jest utrzymać na niej równowagę, z tego względu najczęściej ćwiczy się na niej w pozycji leżącej. Sprawdza się idealnie w przypadku ćwiczeń rehabilitacyjnych lub korekcyjny, jest więc to dobra mata do ćwiczeń dla dzieci.

Maty ochronne

Mata tego typu nie będzie służyła stricte do treningu i ćwiczeń, jednak zabezpieczy podłogę przed obrażeniami spowodowanymi przez ćwiczenia. Chodzi o korzystanie z różnych urządzeń, na przykład atlasów, steperów, rowerków stacjonarnych i wielu innych. Również dzięki takiej macie, urządzenie nie będzie się przesuwało podczas treningu.

Maty do jogi

Grubość tych mat jest bardzo mała – jest to zazwyczaj około 3 mm, dlatego jak można się domyślić, nie zapewnia ona dużego komfortu, jednak jej celem jest izolacja ciepła, ponieważ jogę można trenować dosłownie wszędzie, także na zewnątrz, a więc w miejscach o zimnym podłożu. Maty do jogi są również bardzo lekkie, dlatego przenoszenie ich nie stanowi problemu. Niestety, nie sprawdzą się podczas treningów siłowych.

Zobacz podobne artykuły

Zostaw komentarz