Wolontariusze to wyjątkowe osoby, które nie oczekując nagród – czy to finansowych, czy jakichkolwiek innych – oferując swój czas i pomoc ludziom, którzy tego potrzebują. Wolontariat jest szczególnie potrzebny dla niepełnosprawnych, nad którymi opieka wymaga szczególnej uwagi i troski. Interesuje Cię praca na rzecz innych? Zostań wolontariuszem!
Praca wolontariusza jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Nie bez powodu nie każdy może zostać wolontariuszem. Trzeba przede wszystkim wykazywać odpowiednie predyspozycje. Wolontariat najczęściej wymaga od danego człowieka sumienności i dokładności, zwłaszcza w przypadku osób niepełnosprawnych, które szczególnie potrzebują troski.
Jakie są odpowiednie cechy wolontariusza?
Już wcześniej wspomniane było, że idealny wolontariusz powinien cechować się sumiennością i dokładnością. Jednak bardzo ważne jest także posiadanie odpowiedniej dozy empatii, a także odporności psychicznej, ponieważ często kontakt z chorymi może odbić się na ludzkim umyśle. Co więcej, wolontariusz musi być sprawny fizycznie – praca z chorymi często wymaga ich przenoszenia, pomagania w poruszaniu się. To wszystko sprawia, że osoba o nie najlepszej kondycji fizycznej może zwyczajnie nie podołać. Należy też być człowiekiem serdecznym, ponieważ polepszy to samopoczucie zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i jej rodziny, która nierzadko nawiązuje kontakt z wolontariuszami.
Często praca wolontariusza przy osobach niepełnosprawnych może się różnić. Zarówno częstotliwością działań, miejscem, jak i stopniem zaangażowania i trudnością pomocy. Najczęściej ludzie pomagają w specjalnych placówkach, ale bardzo często ma miejsce wolontariat w szpitalu. Nierzadko praca polega także na wizytach w domu niepełnosprawnego pacjenta.
Zostań wolontariuszem, jeżeli masz dobre serce i nie boisz się wyzwań. Musisz wiedzieć, że zadanie to często wiąże się z rozwiązywaniem nagłych problemów, dlatego koniecznie należy także zachowywać trzeźwy osąd w każdej sytuacji, w czym znacznie pomaga przygotowanie merytoryczne. Co powinieneś wiedzieć?
Jak zostać wolontariuszem?
Wszystko zależy od organizacji, do której chcemy przynależeć. Czasami należy wykazywać odpowiednie cechy, czasami jednak wszyscy mogą pomóc, niezależnie od wieku, płci itd. W każdym jednak przypadku ważne jest to, żeby w pewnym momencie (przed rozpoczęciem pracy) odbyło się szkolenie wolontariuszy. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku wolontariusz może nie wiedzieć, jak do danego pacjenta podejść. Jak mawiał austriacki fizyk Ludwig Eduard Bolzmann: „Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria”. Tak samo jest w przypadku pracy z niepełnosprawnymi. Jak jednak wygląda szkolenie wolontariuszy?
Zależnie od tego, co zamierza dana organizacja, szkolenie może mieć różny zakres. Najczęściej przedmiotem owego szkolenia jest charakterystyka poszczególnych niepełnosprawności i zachowań chorych osób. Przez to możliwe jest też omówienie różnego rodzaju form współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Szkolenie wolontariuszy zazwyczaj zawiera ważne i praktyczne porady, które ułatwiają kontakt z chorymi, zwłaszcza w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, a także ludzi niewidomych lub mających dysfunkcje mowy. Na szkoleniu często pojawia się także odgrywanie różnych scenek, dzięki czemu uczestnicy mogą od razu sprawdzić, czy nadają się do tej pracy. Jeżeli chcesz pomagać i jesteś dobrze zmotywowany – zapisz się na szkolenie i zostań wolontariuszem!