Gdzie pojechać z dzieckiem na ferie?

przez Redakcja
narty

Zimowe ferie to czas, na który czekają uczniowie szkół podstawowych i średnich. Dzieci mogą spędzić czas wolny podczas różnych aktywności sportowych, rozwijających pasje i zainteresowania. Jedną z nich są narty. Może chcesz rozbudzić w swoim dziecku miłość do „białego szaleństwa”? Może to właśnie szusowanie na nartach jest waszą wspólną pasją i aktywnością, która was łączy. Przed Tobą okazja, żeby wraz z rodziną wrócić na stok. Gdzie pojechać z dziećmi na ferie zimowe?

Narty w kraju

Dzięki temu, że w Polsce ukształtowanie terenu różni się w zależności od regionu, mamy dostęp do morza na północy, z kolei na Mazurach odwiedzić można Krainę Tysiąca Jezior, a na południu znajdują się większe lub mniejsze pasma górskie. Zimą funkcjonuje przy nich spora liczba ośrodków narciarskich. Nieomal wszystkie oferują nie tylko możliwość szusowania po stoku, ale też zakupienia lekcji z instruktorem i wypożyczenia sprzętu, zjedzenia obiadu i wypicia gorącej herbaty.

Chociaż ogólna długość stoków narciarskich nie jest zbyt imponująca, to mamy do wyboru trasy o różnych stopniach trudności oraz tak zwane ośle łączki dla początkujących. Jeśli zastanawiasz się, gdzie udać się w czasie ferii z dzieckiem, to polskie stoki stanowią ciekawą alternatywę do tych zagranicznych. Jest ona szczególnie interesująca, jeśli nie masz możliwości wybrania się w Alpy albo zaczynasz przygodę z nartami całkowicie od zera.

Narty w Alpach

Jeżeli jednak masz możliwość wyjechania za granicę, to z pewnością będziesz wiedzieć, co robić w ferie z dziećmi. Nie wiesz, gdzie wyjechać na ferie? Odpowiedź jest prosta – w Alpy. Alpy to najwyższe europejskie pasmo górskie. Leżą między innymi na terenie Austrii, Szwajcarii, Włoch i Francji. Jego najwyższym szczytem jest Mont Blanc (4808 m npm), nazywany również Dachem Europy. Przebiega przez niego granica włosko-francuska. Pasmo może poszczycić się również najwyższą przełęczą Europy – Col Major  (4730 m npm).

Gdyby wymienić liczbę ośrodków narciarskich funkcjonujących w Alpach, to lista szybko by się nie skończyła. Jedna rzecz jest pewna – każdy z nich, niezależnie od tego, czy jest większy czy mniejszy, jest dobrze przygotowany na przyjęcie narciarzy. W wielu z nich oprócz tras narciarskich o różnych stopniach trudności (niebieska, czerwona, czarna), znajdują się też tak zwane ośle łączki, snow parki dla miłośników freeski, kawiarnie i restauracje, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkółki z możliwością zakupu lekcji u instruktora. Warto jeszcze dodać, że infrastruktura wyciągowa zazwyczaj jest nowoczesna. Korzystasz więc z gondoli oraz kanap, które są schludne, nowe, szybkie i mają osłonę przed wiatrem.

W Alpach jest wiele miejsc, dokąd na ferie zimowe z dziećmi możesz pojechać. Dodatkowym ich atutem są długie, szerokie i nie zatłoczone trasy narciarskie. Docenisz to szczególnie wtedy, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nartami. Zanim wybierzesz się na stok, sprawdź aktualną prognozę pogody. Największym zagrożeniem jest wiatr. Kiedy wieje zbyt mocno, niektóre wyciągi mogą być wyłączone. Jednak nic straconego, ponieważ w takim dniu możesz pojechać na inny stok. Jednak tego, co najważniejsze nie brakuje. Trasy są dobrze naśnieżone i to nie tylko w okresie feryjnym. Są takie miejsca w Alpach, gdzie szusować możesz niemal cały rok.

W co warto się zaopatrzyć?

Już wiesz, dokąd jechać z dziećmi na ferie zimowe. Przed wyjazdem powinieneś zabrać ze sobą sprzęt narciarski z Polski, nawet jeśli będziesz go wypożyczać. Z pewnością będzie Cię to kosztować mniej, niż wynajęcie go za granicą. Poza nie tym będziesz musiał przyzwyczajać się za każdym razem do wypożyczonych nart i butów. Nasuwa się pytanie, gdzie to wszystko zmieścić. Nawet, jeśli masz duży bagażnik, pomyśl o boxie dachowym. Oczywiście musi być on odpowiednio długi, żeby zmieścić narty i odpowiednio pojemny, żeby spakować sprzęt całej rodziny. Możesz wypożyczyć go też wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli korzystasz z niego okazjonalnie. Zarówno narty, jak i bagażniki dachowe należny odpowiednio wcześniej zarezerwować, ponieważ ich liczba jest ograniczona.

Narty w Polsce to dobry wybór dla początkujących na stoku, jednak jeśli tylko masz taką możliwość, zabierz swoje dzieci na narty w Alpy i ciesz się pięknymi widokami, czystym powietrzem i długimi, szerokimi trasami.

Zobacz podobne artykuły