Jakie studia po biol-chemie?

przez Redakcja
studia

Licealiści, którzy wybrali naukę na profilu biologiczno-chemicznym, stają przed dylematem co studiować po biol-chemie. Jak najlepiej spożytkować zdobytą wiedzę w zakresie przedmiotów przyrodniczych dla rozwoju przyszłej kariery zawodowej? Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze, a jakie dają największe szanse na rozwój?

Studia po biol – chemie. Które są najbardziej popularne?

Licealiści, decydując się na naukę w klasie biologiczno-chemicznej, mają najczęściej dość jasno sprecyzowane zainteresowania i przynajmniej zarys planu na swoją przyszłą karierę zawodową. Biol-chem wybierają więc ósmoklasiści, którym przedmioty przyrodnicze nie sprawiały większych problemów, marzący o studiach medycznych, weterynarii czy biotechnologii.

Co można studiować po biol chemie? Możliwości jest oczywiście wiele. Absolwenci liceów mają więc możliwość studiowania biologii, dającej przepustkę do kariery naukowej, bądź wszelkich obszarów praktycznego jej wykorzystania. Mikrobiolodzy zatrudniani są w laboratoriach medycznych oraz komercyjnych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub koncernach farmaceutycznych. Absolwenci chemii, w zależności od wybranej specjalności, mogą szukać zatrudnienia w przemyśle lub działalności akademickiej. Coraz popularniejsze stają się kierunki studiów z pogranicza obu tych nauk – biotechnologia, ale też kryminalistyka czy analityka laboratoryjna.

Kierunki studiów po biol-chemie obejmują oczywiście również różne obszary wiedzy medycznej. Licealiści marzą zwykle o medycynie, stomatologii, czy weterynarii. Wiadomo, że medycyna jest celem wielu absolwentów klas o profilu biologiczno-chemicznym. Ze względu jednak na wysokie progi punktowe przyjęcia kandydatów, na wydziały lekarskie i stomatologiczne dostają się wyłącznie ci, którzy uzyskali najwyższe wyniki na egzaminie maturalnym. Coraz częściej jednak wybierane jest również pielęgniarstwo i fizjoterapia.

Wraz z rozwojem sektora beauty, wzrosła popularność studiów kosmetycznych. Zastanawiając się, jakie studia po biol-chemie wybrać, coraz więcej absolwentów  decyduje się właśnie na kosmetologię. To dobry wybór dla osób, które chcą prawidłowo i świadomie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze i upiększające, a w przyszłości otworzyć własny salon piękności.

Na jakie studia po biol-chemie powinien wybrać się ktoś interesujący się jednocześnie naukami przyrodniczymi i humanistyczno-społecznymi? W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie psychologia, oferowana przez uczelnie w wielu specjalizacjach – od psychologii rozwojowej po coaching i mentoring.  

Nowe  pomysły na studia po biol-chemie

Coraz częściej młodzi ludzie, zastanawiając się nad tym, na jakie studia można iść po biol-chemie, szuka dla siebie opcji uwzględniających bardziej odległy cel. Osoba, która wybrała biol-chem marząc o karierze kardiochirurga i operacjach na otwartym sercu, po maturze musi skończyć medycynę, aby później kontynuować naukę w obrębie konkretnej specjalizacji. Czasami celem jest dopiero specjalizacja drugiego stopnia!

A co jeśli komuś marzą się studia osteopatyczne? Osteopatia jest przecież rozwojową dziedziną medycyny, pozwalającą na holistyczne podejście do zdrowia pacjenta. To coraz bardziej popularny sposób leczenia i profilaktyki schorzeń układu ruchu i narządów wewnętrznych poprzez terapię manualną i indywidualne podejście do pacjenta. Jakie studia po biol-chemie umożliwią zostanie osteopatą? Nie ma możliwości rozpoczęcia tego typu studiów bezpośrednio po ukończeniu liceum.

Okazuje się, że w Polsce osteopatia wykładana jest w formie studiów podyplomowych. O przyjęcie na takie studia aplikować mogą absolwenci studiów medycznych lub osoby posiadające co najmniej tytuł licencjata fizjoterapii.  Istnieje również możliwość wcześniejszego rozpoczęcia studiów podyplomowych przez osoby znajdujące się na co najmniej czwartym roku studiów pierwszego stopnia. Program studiów musi obejmować co najmniej 2000 godzin wykładowych. Zwykle, studia takie trwają co najmniej 4 lata. Prowadzone są jednak  w formie niestacjonarnej. Daje to  studentom tych kierunków możliwość jednoczesnego praktykowania zawodu (fizjoterapeuty lub lekarza).

Zobacz podobne artykuły