Do czego służą filtry przemysłowe?

przez Redakcja

Przemysłowy filtr do wody to system, który obejmuje szereg kroków w celu usunięcia niepożądanego materiału z wody używanej w zastosowaniach przemysłowych. Materiały te obejmują stałe lub rozpuszczone cząstki lub osady, rozpuszczone metale, chemikalia, zapachy, minerały i inne zanieczyszczenia. Główną funkcją przemysłowych filtrów do wody jest ochrona zdrowia ludzkiego.

 

Jak działają przemysłowe filtry do wody?

Przemysłowe filtry do wody pomagają w usuwaniu niechcianych cząstek z wody. Różne typy filtrów do wody są używane do różnych procesów, takich jak usuwanie zawieszonych ciał stałych lub produkcja przefiltrowanej wody. Do oceny ich przydatności stosuje się różne typy filtrów przemysłowych. Ważnym aspektem przy wyborze filtra jest ilość zanieczyszczeń w wodzie. Zakres wielkości cząstek, liczba zawieszonych ciał stałych i wielkość cząstek w wodzie również wpływają na kryteria. Przemysłowe filtry do wody są zasadniczo zaprojektowane do pracy automatycznej lub ręcznej. Systemy multimedialne wymagają do działania dużej wiedzy technicznej. Ale mają one swoją zaletę, ponieważ są świetne, zwłaszcza w porównaniu z systemami filtrów z jednym medium. Ideą systemów multimedialnych jest udoskonalenie złoża filtracyjnego w oparciu o zastosowanie mediów filtracyjnych. Filtracja multimedialna jest przydatna, ponieważ pomaga w dostarczaniu wysokiej jakości przefiltrowanej wody o lepszym natężeniu przepływu.

Jakie są rodzaje filtrów przemysłowych i jakie są ich zalety?

1. Filtry workowe – Te filtry pomagają w ciągłej i stabilnej filtracji z dużą prędkością oraz z dobrą wydajnością. Wymaga mniejszej liczby urządzeń pomocniczych i ma prostszą konstrukcję. Filtry te kosztują mniej w porównaniu do innego rodzaju filtrów przemysłowych.

2. Filtry kasetowe – Tego typu filtry przemysłowe są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ można je łatwo wymienić w systemie filtracyjnym. Są również bardzo łatwe w utrzymaniu w procesach przemysłowych.

3. Filtr samoczyszczący – Ten rodzaj filtra jest lepszy, ponieważ eliminuje konieczność wymiany. Ma zwartą konstrukcję i działa wydajnie przed koniecznością ciągłych zmian w systemie przetwarzania. Filtry umożliwiają proste i jednorazowe operacje. Pozwala na skuteczną filtrację i ciągłą produkcję.

4. Filtr koszykowy – tego typu filtry mają lepszy obszar filtracji i mogą być budowane na zamówienie. W procesie filtracji same zbierają zanieczyszczenia. Ułatwia to zarządzanie i utrzymanie.

Czym są przemysłowe filtry powietrza?

Jakość powietrza jest kluczowym czynnikiem w kilku zastosowaniach przemysłowych. Zastosowania te wymagają wysokiej jakości powietrza, aby zapewnić wysoką integralność produktu, zminimalizować zanieczyszczenie, a ostatecznie zmaksymalizować bezpieczeństwo produktu. Producenci osiągają tę wysoką jakość powietrza, włączając systemy filtracji powietrza do procesów przemysłowych. Przemysłowe filtry powietrza usuwają cząstki stałe i zanieczyszczenia molekularne z procesów przemysłowych w celu poprawy jakości powietrza w systemie lub środowisku. Przemysłowe systemy filtracji powietrza zazwyczaj zawierają solidną ramę otaczającą media filtracyjne, szczelnie uszczelnioną, aby wyeliminować wycieki mediów. Producenci zapewniają wytwarzanie czystych i bezpiecznych produktów, włączając te systemy oczyszczania powietrza do systemów sprężania powietrza i osuszaczy powietrza.

Jak działają przemysłowe filtry powietrza?

Wysokie zapotrzebowanie na czyste i suche sprężone powietrze w zastosowaniach, takich jak farmaceutyka, badania i rozwój, obrona i przetwórstwo spożywcze, doprowadziło do zwiększonego stosowania przemysłowych filtrów powietrza. Niestety dostępność sprężonego powietrza nie przekłada się automatycznie na akceptowalną jakość powietrza dla tych zastosowań. Podczas instalacji odpowiedniego osuszacza powietrza eliminuje się korozję i wilgoć powodującą powstawanie zanieczyszczeń, filtry powietrza filtrują nagromadzone zanieczyszczenia lub zanieczyszczenia.

Ogólna zasada działania filtrów przemysłowych do powietrza obejmuje przepływ powietrza ze sprężarki do osuszacza, a następnie do filtra cząstek stałych, który zatrzymuje zanieczyszczenia, olej, brud i inne zanieczyszczenia. Inny osuszacz dodatkowo osusza powstałe powietrze i przesyła je do filtra koalescencyjnego, eliminując aerozole, olej i zanieczyszczenia wody, przechodząc do kolejnego filtra cząstek stałych w celu ostatecznego oczyszczenia powietrza.

Jakie są rodzaje przemysłowych filtrów powietrza?

1. Filtr HEPA – Filtry HEPA wychwytują 99,97% cząsteczek i zanieczyszczeń o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Mikrony to jedna milionowa część metra. Chociaż w zastosowaniach mieszkaniowych nakładają się na siebie, komercyjne filtry powietrza HEPA są zwykle większe. 

2. Filtr światła UV – Filtry UV eliminują unoszące się w powietrzu wirusy i bakterie za pomocą krótkofalowego światła ultrafioletowego. Światło jest emitowane przez prawie niewidoczną żarówkę, którą zazwyczaj trzeba wymieniać co roku. Chociaż dobrze usuwają szkodliwe bakterie i wirusy, filtry UV nie są tak skuteczne w eliminowaniu zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud i łupież. Dlatego zwykle są one sparowane z filtrami HEPA w ramach większego systemu filtracji powietrza, co pozwala na jednoczesne radzenie sobie z wieloma unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami.

3. Filtr plisowany – Filtr harmonijkowy, zwykle wykonany z poliestru i bawełny, wykorzystuje złożoną konstrukcję przypominającą harmonijkę, która wychwytuje kurz, łupież, brud i inne zanieczyszczenia z powietrza. Plisy zapewniają większą powierzchnię niż opcje bez plisowania, dzięki czemu podczas procesu filtracji usuwa się więcej cząstek. Plisowane filtry powietrza są dostępne w wersjach jednorazowych i wielokrotnego użytku i są dostępne w przystępnych cenach.

4. Filtr z włókna szklanego – Filtry z włókna szklanego, znane również jako filtry z przędzy szklanej, to opłacalna opcja zaprojektowana głównie w celu ochrony urządzenia przed uszkodzeniem przez duże cząstki. Jeśli chodzi o jakość powietrza w pomieszczeniach, mogą zatrzymywać trochę brudu, kurzu i alergenów, ale nie zatrzymają bardzo małych cząstek.

 

 

Zobacz podobne artykuły