Jak sprawdzić czy płyta główna w telefonie jest uszkodzona?

przez Redakcja
smartphone

Płyta główna jest sercem telefonu. To od niej zależy, czy wszystkie aplikacje i sam smartfon działa sprawie. Niestety zdarza się, że po pewnym czasie eksploatacji płyta główna może ulec uszkodzeniu. Czasem można ją w takim przypadku naprawić, innym razem niestety konieczna jest jej wymiana na nową, jeśli to możliwe. Warto jest zatem wiedzieć, jak sprawdzić, czy płyta główna w telefonie jest uszkodzona.

Aplikacje się nie uruchamiają

Objawy uszkodzonej płyty głównej w smartfonie mogą być różne. Jednym z nich jest to, że zainstalowane na telefonie aplikacje przestają się normalnie uruchamiać. Nie da się ukryć, że jest to spory problem. Współczesne smartfony bez aplikacji w dużej mierze stają się bezużyteczne. Smartfon staje się wówczas zwykłym aparatem telefonicznym, który służyć może jedynie do wykonywania połączeń i wysyłania smsów. Co może być powodem uszkodzenia płyty głównej w takim przypadku? Jedną z przyczyn może być korzystanie z nieaktualnego oprogramowania. Przyczyną może być również wirus. Jeśli przywrócenie fabrycznych ustawień nie rozwiązuje problemu, oznacza to, że prawdopodobnie doszło do uszkodzenia płyty głównej. Wówczas konieczna można być jej wymiana w serwisie.

Telefon nie widzi karty sim

Objawem uszkodzenia płyty głównej w telefonie może być również to, że przestaje on widzieć kartę sim. Powody takiej sytuacji mogą być dwa. Pierwszym z nich jest uszkodzenie samej karty. Aby to sprawdzić, wystarczy włożyć do telefonu inną. Jeśli smartfon będzie ją widział, wówczas oznacza to, że użytkowana do tej pory karta sim została uszkodzona. W takim przypadku wystarczy udać się do salonu swojego operatora komórkowego i wymienić ją na nową. Jeśli jednak telefon nie widzi żadnej karty, to problem leży prawdopodobnie po stronie aparatu. Najczęściej wynika to właśnie z usterki płyty głównej. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do dobrego serwisu w celu dokładnego zdiagnozowania problemu. Pod tym kątem polecić można serwis24.org. Co ciekawe, wspomniany serwis przeprowadza także szkolenia z napraw płyt głównych.

Gubienie zasięgu

Innym często występującym problemem jest gubienie przez telefon zasięgu. Jeśli występuje dość często, to dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie karty sim. Może się bowiem okazać, że z telefonem wszystko jest w porządku, a to karta jest uszkodzona i to dlatego aparat często gubi zasięg, nawet w centrum dużego miasta. Jeśli okaże się jednak, że karta sim jest sprawna, to przyczyną problemu może być uszkodzony moduł antenowy na płycie głównej.

Problemy z WiFi

Objawem uszkodzenia płyty głównej w telefonie mogą być również problemy z WiFi. Usterka powodująca problemy z siecią zdarza się na szczęście dość rzadko. Nie zmienia to jednak faktu, że taki kłopot może wystąpić. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak oddanie telefonu do serwisu. Specjaliści ocenią czy naprawa modułu jest możliwa, a jeśli tak, to przeprowadzą niezbędne czynności. Czasem może to oznaczać konieczność wymiany całej płyty głównej w telefonie.

Utrata danych w telefonie

Jeszcze innym objawem uszkodzenia płyty głównej w telefonie może być utrata danych. Mowa tu o zdjęciach, filmach czy innych plikach. Oczywiście może być to również objaw uszkodzenia pamięci telefonu. Nawet jeśli tak jest, to pamiętać trzeba, że podzespół znajduje się na płycie głównej. Do uszkodzenia dojść może w wyniku przegrzania się telefonu. Jeśli do tego dojdzie, wówczas niestety najczęściej liczyć trzeba się z koniecznością wymiany płyty głównej na nową.

Telefon się nie ładuje

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o problemie związanym z tym, że bateria telefonu nie chce się po prostu ładować. Przyczyny mogą być różne, w tym uszkodzenie ładowarki bądź baterii. Może być jednak i tak, że doszło do uszkodzenia układu zasilania na płycie głównej. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w wyniku upadku telefonu, przepięcia bądź jego zalania. W takim przypadku także wymagana jest wizyta w serwisie w celu przeprowadzenia diagnostyki.

Zobacz podobne artykuły