Czym się różni maska od odżywki?

przez Redakcja
włosy

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami należy o nie odpowiednio dbać. Drogerie oferują ogromny wybór produktów do pielęgnacji. Szampony, oleje, maski, odżywki, różne rodzaje serum, wcierki, ampułki, peelingi i wiele innych. Nietrudno jest się w tym pogubić. Podstawowa pielęgnacja powinna opierać się jednak na odpowiednio dobranym szamponie oraz odżywce. Raz na jakiś czas warto z kolei użyć maski, która działa głębiej w strukturze włosa niż odżywka. Zarówno odżywka, jak i maska mają za zadanie nawilżyć i odżywić włosy by były miękkie, jedwabiste i łatwo się rozczesywały. Jeśli chcesz wiedzieć, czym się różni maska od odżywki do włosów, czytaj dalej!

Czym są odżywka do włosów i maska?

Rozpocznijmy od krótkiej charakterystyki obu produktów. Odżywka służy przede wszystkim odżywieniu i wygładzeniu włosów. Po zastosowaniu preparatu włosy mniej się puszą, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwiej się rozczesują. Stosowanie odżywki pomaga również chronić kosmyki przed szkodliwym działaniem promieniu słonecznych. Odżywki mają lekką formułę, dzięki czemu łatwo rozprowadzają się na włosach. Stosuje się je zazwyczaj po myciu, na lekko osuszone ręcznikiem pasma. Producenci zalecają pozostawienie ich na całej długości włosów zwykle na 3-5 minut. Dzięki temu składniki odżywcze mają czas wniknąć do włosa i dobrze go nawilżyć. Odżywkę warto stosować regularnie po każdym myciu. 

Maski do włosów to bogactwo składników odżywczych i nawilżających. Oprócz dobroczynnego wpływu na kondycję włosów, chronią je też przed uszkodzeniami wywołanymi zbyt wysoką temperaturą podczas suszenia lub modelowania. Po użyciu maski włosy są mocno odżywione, błyszczące i miękkie. Ten produkt również stosuje się po umyciu, włosy warto jednak najpierw zawinąć w ręcznik na kilka minut, aby odsączyć nadmiar wody. Kosmetyk należy pozostawić na kosmykach znacznie dłużej niż odżywkę – od 15 do nawet 30 minut. Aby osiągnąć lepszy efekt nawilżenia, warto nakryć włosy czepkiem kąpielowym i zawinąć w ręcznik – wyższa temperatura powoduje otwieranie łusek włosa, dzięki czemu składniki zawarte w masce lepiej się wchłaniają. Maski to idealny sposób na nawilżenie nawet mocno przesuszonych włosów. Optymalna częstotliwość stosowania maski to raz na tydzień. 

Czym różni się maska od odżywki?

Pomimo tego, że oba te produkty działają w dość podobny sposób, występują pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Aby odpowiednio wybrać kosmetyk do pielęgnacji, warto je poznać.

Najważniejsza różnica między maską a odżywką do włosów to ich przeznaczenie. Głównym zadaniem odżywki jest szybkie nawilżenie i odżywienie włosów. Działa główne na powierzchni włosa, nadając mu gładkość i połysk. Jeśli zmagasz się z problemem mocno przesuszonych kosmyków, nawet długotrwałe i regularne stosowanie odżywki nie spowoduje widocznej poprawy ich kondycji. Kosmetykiem, który idealnie sprawdzi się w takiej sytuacji, jest maska. Jako bardziej złożony zabieg naprawczy zapewni włosom głębokie odżywienie i nawilżenie. W dłuższej perspektywie, stosowany regularnie znacząco wpłynie na ich wygląd i strukturę. 

Aby nie obciążać włosów, odżywkę należy nakładać tylko i wyłącznie na długości kosmyków. Unikaj używania produktu na skórze głowy i u nasady włosów, może to bowiem powodować szybsze przetłuszczanie i brak objętości. Chcąc w pełni wykorzystać nawilżający potencjał maski, nakładaj ją od cebulek aż po końcówki. By lepiej rozprowadzić produkt na włosach, po jego nałożeniu możesz przeczesać je rzadkim grzebieniem. 

Profesjonalne maski do włosów mają w swoim składzie więcej składników aktywnych niż odżywki. Są one również często wzbogacone o naturalne oleje, takie jak masło shea i masło kakaowe. Te, oprócz głębokiego nawilżenia pomagają również w transporcie elementów odżywczych w głąb włosa. Odżywka musi się z kolei łatwo nakładać i szybko nawilżać, W związku, z czym jej formuła jest zdecydowanie lżejsza i mniej bogata. Odżywki zawierają w sobie syntetyczne sebum, które zastępuje naturalne oleje usunięte podczas mycia szamponem. Dzięki jego zastosowaniu włosy mniej się plączą, a ich powierzchnia jest wygładzona.

Odżywki i maski do włosów to produkty, które świetnie się uzupełniają. Aby w pełni nawilżyć i odżywić włosy warto włączyć je do swojego rytuału pielęgnacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczasz włosom wszystkich niezbędnych składników.  

Zobacz podobne artykuły