Jak zostać fotografem?

przez Redakcja
fotograf

W dzisiejszych czasach fotografem może być każdy. Jednak nie można nazwać fotografem kogoś, kto robi zdjęcia telefonem, dla własnego użytku. Obecnie nastąpiła mocna profesjonalizacja tego zawodu. Przez ogólny dostęp do robienia zdjęć jest to zdecydowanie trudniejsze zadanie. Fotograf musi znać się nie tylko na robieniu zdjęć, wiedzieć, jakie są zasady kompozycji, czym jest ISO i jak ustawić przysłonę. Dużą rolę odgrywa również to, co fotograf robi po samym zrobieniu zdjęć, obrabianie zdjęć nie jest łatwą sztuką. Taka osoba musi też być na swój sposób oryginalna. Jeśli szukamy fotografa na ślub w Gdyni, to powinien nas on przekonać czymś unikalny, czy to sposobem robienia zdjęć, świetną ich obróbką, pomysłem na te zdjęcia albo bardzo dobrym sprzętem. 

Rodzaje fotografii

Wykształciło się naprawdę wiele rodzajów fotografii i jeśli Ty chcesz zainteresować się tym zawodem, to warto spróbować każdego z nich. To sprawi, że wybór będzie prostszy. Będziesz wiedział, jaki rodzaj jest dla Ciebie, a jaki kompletnie ci nie pasuje i nie czujesz się w nim komfortowo. Tak jak wspomniałem, rodzajów jest kilka, mamy fotografię sportową, z wydarzeń sportowych, meczów, zawodów. Jest również fotografia reportażowa, jest ona dosyć trudna na start, wymaga nie tylko dobrej umiejętności robienia zdjęć, ale też opowiadania za ich pomocą historii. Fotografia krajobrazowa jest raczej nastawiona na zarobek z banków zdjęć. Są to strony, na których umieszczamy swoje zdjęcia, by ktoś mógł je kupić i wykorzystać, w prezentacjach czy jako część późniejszej reklamy. Jest też fotografia produktowa, bardzo specyficzny dział fotografii wymagający wiele kreatywności. Polega on na robieniu zdjęć dla różnych firm, które później wykorzystują je w licznych reklamach swoich produktów. Tak jak wcześniej wspomniałem, jest też fotograf ślubny, często takie osoby zaczynają na weselach, komuniach czy urodzinach swoich znajomych, zanim zaczną zarabiać. Jeśli jesteś fotografem na ślub, chociażby z Gdyni czy Warszawy to w tak dużej aglomeracji nietrudno będzie znaleźć jakieś zlecenie, ale trzeba się czymś wyróżniać.

Jak zacząć?

Jedną z najlepszych metod na rozpoczęcie swojej przygody z fotografią jest robienie jak największej ilości zdjęć. Na początku ważne jest doświadczenie, jakie zdobywamy. Nie ma co się zniechęcać gdy zrobisz 300 słabych zdjęć, jeśli 3 z nich będą bardzo dobre. Od razu warto też zacząć je obrabiać, by w tym również nabierać doświadczenia. Łap jak najwięcej możliwości. Zaproś znajomych na sesje, zrób zdjęcia produktom w Twoim domu. Jeśli ktoś, kogo znasz, poszukuje fotografa na ślub w Gdyni, to zgłoś się, zaproponuj, że to Ty zrobisz zdjęcia. Nie warto brać pieniędzy za swoje usługi na samym początku, nikt nie robi świetnych zdjęć na starcie, rób to, by przeżyć coś nowego. Sprawdź, czy lubisz to robić. Bardziej pasuje ci fotografia produktowa czy może wolisz pracować z ludźmi podczas wesela, a może chcesz robić sesje reklamowe dla różnych marek, odpowiedzi na te pytania przyjdą z czasem. Potem możesz ukierunkować swoją karierę na konkretne obszary tego zawodu.

Zobacz podobne artykuły