Ludzka skóra narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Złe warunki atmosferyczne czy zmiana wagi może jej zaszkodzić. Dopóki skóra jest odżywiona i zadbana, to jest jeszcze dużo odporniejsza na różnego rodzaju uszkodzenia. Wraz z czasem jednak jej możliwości są coraz mniejsze. Wystarczy zbyt mocno przybrać na wadze, a skóra się rozciągnie i zacznie ulegać uszkodzeniu. W tym momencie mogą zacząć pojawiać się rozstępy. Czym są i co jest dobre na zwalczanie rozstępów?
Czym są rozstępy?
Rozstępy pojawiające się na pośladkach i udach to rodzaje blizn, które przybierają postać wrzecionowatych, równoległych pasm na powierzchni skóry. Najczęściej powodem ich powstawania jest gwałtowne rozciągnięcie się skóry, przekraczające jej granice elastyczności. Doprowadza to do zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiedzialne są za tworzenie struktury skóry. Powstawanie rozstępów podzielić można na dwie fazy. Pierwsza faza to faza zapalna. Mowa tu o momencie, w którym skóra zaczyna swędzieć, szczypać i pękać. Zmiany na skórze przyjmują intensywny czerwony kolor. Druga faza to faza zanikowa. W tym momencie zmiany zaczynają blednąć, a na skórze wyczuwalne są wgłębienia.
Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?
Jedną z przyczyn powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Dlatego część kobiet ma z nimi spory problem, a u innych nie pojawią się one niemal wcale, mimo podobnego trybu życia, wagi czy faktu bycia w ciąży. Dodatkowo powstawanie rozstępów może mieć podłoże hormonalne. Wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, może negatywnie wpływać na wytrzymałość i jakość włókien kolagenowych i elastynowych. Poziom kortyzolu zauważalny jest także w ciąży. Jeśli doda się do tego jeszcze wzrost wagi w tym stanie, to szybko może to doprowadzić do wystąpienia rozstępów na skórze. Wśród przyczyn powstawania rozstępów wymienić można także suchość skóry, która może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją bądź chorobą. Nie można także zapomnieć o diecie. Jeśli jest ona uboga w magnez, cynk, krzem, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B, C i E, to również może prowadzić do powstania rozstępów.
Jak usunąć rozstępy?
Jeśli zauważy się pierwsze objawy powstawania rozstępów, to reagować trzeba jak najszybciej. Im dłużej się z tym zwleka, tym mniejsza szansa na to, że uda się ich pozbyć. Jeśli zatem zauważy się pierwsze objawy, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług medycyny estetycznej. Wybór zabiegów pomagających usunąć rozstępy jest naprawdę szeroki. Przykładowo Medycyna Estetyczna w Bielsku-Białej oferuje swoim klientom m.in. peelingi na bazie kwasu glikolowego, mikrodermabrazję, mezoterapię, dermabrazję czy zabiegi laserowe. Dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność, cieszą się właśnie zabiegi z wykorzystaniem lasera.
Jak zlikwidować rozstępy domowymi sposobami?
Przed udaniem się do gabinetu medycyny estetycznej można spróbować pozbyć się rozstępów domowymi sposobami. Na rynku dostępne są różne preparaty i kosmetyki na rozstępy. Przygotować można także własne, domowe receptury. Zatem co zastosować na rozstępy w domu? Przede wszystkim warto regularnie złuszczać naskórek. Znacznie poprawia to ukrwienie skóry i przyspiesza jej regenerację. Co ważne, jeśli naskórek jest regularnie złuszczany, to preparaty kosmetycznie dużo lepiej się wchłaniają. W celu zastosowania peelingu można sięgnąć po gotowy kosmetyk bądź przygotować własny. Jakie inne sposoby na rozstępy warto jeszcze zastosować? Po peelingu, o którym wspomniano, skórę należy koniecznie odżywić i nawilżyć. Dobrym rozwiązaniem będzie tu użycie aloesu. W drogeriach kupić można żele wyprodukowane na jego bazie. Preparat należy wcierać po prostu w skórę.
Jak zapobiegać rozstępom?
W przypadku pojawienia się rozstępów warto stosować się do powyższych wskazówek. Jednak można im także zapobiegać. Wiedząc, jak się pozbyć rozstępów, dobrze jest także im zapobiegać. Przede wszystkim powinno kontrolować się masę swojego ciała. Unikać należy szybkich wzrostów i spadków wagi. Ważna jest także zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały. Rozstępom skutecznie zapobiega także aktywność fizyczna.