Jak wybrac dobry pistolet lakierniczy?

przez Redakcja

Pistolety lakiernicze coraz częściej stosowane są nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez amatorów. Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany jedynie jego ceną. Należy zwrócić uwagę także na wydajność, precyzję oraz komfort pracy. Jaki zatem pistolet lakierniczy wybrać, aby malowanie było zarówno szybkie, jak i przyjemne?

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Jednym z podziałów pistoletów lakierniczych, którym warto się kierować podczas zakupu, jest technika natrysku, jaka została zastosowana w danym urządzeniu. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje, czyli modele wysokociśnieniowe (HP), niskociśnieniowe (HVLP), a także egzemplarze o zredukowanym ciśnieniu (RP).

Pistolety niskociśnieniowe charakteryzują się dużą liczbą otworów, która umożliwia stosowanie farb odznaczających się niską lepkością. Z uwagi na ich budowę ilość wydmuchiwanego lakieru przez urządzenie jest spora, jednak praca odbywa się w połączeniu z niskim ciśnieniem osiąganym przez sprzęt. Podczas stosowania tego rodzaju pistoletów należy liczyć się z koniecznością zachowania bliskiej odległości od przedmiotu, który ma zostać pokryty lakierem lub farbą. Co więcej, modele HVLP dają możliwość uzyskania idealnie gładkiej, cienkiej i równej powłoki.

Odmiennie działają pistolety lakiernicze wysokociśnieniowe. Odznaczają się otworem o niewielkich rozmiarach, dzięki któremu podczas pracy z dużym ciśnieniem wytryskiwana jest niewielka ilość lakieru.

Swoisty kompromis pomiędzy pistoletami nisko- a wysokociśnieniowymi stanowią urządzenia średniociśnieniowe. Tego typu modele pozwalają na sprawne oraz szybkie lakierowanie, Jednocześnie dają możliwość uzyskania powłoki idealnie gładkiej oraz równomiernej pod względem grubości. Najnowsze egzemplarze tego rodzaju pistoletów są w stanie działać z wykorzystaniem coraz mniejszego ciśnienia zasilającego, jednocześnie zachowując doskonałą efektywność nawet podczas pracy z materiałami o wysokiej lepkości.

Jaką dyszą powinien odznaczać się dobry pistolet lakierniczy?

Pistolety lakiernicze powinny zostać wyposażone także w odpowiednią dyszę, która wpływa na jakość, komfort oraz efektywność pracy. Wybór odpowiedniego elementu musi być podyktowany przede wszystkim kartą charakterystyki produktu. Co więcej, ważne są również rodzaj nanoszonego materiału czy podłoża, które będzie malowane przy użyciu danego pistoletu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się także wybór modeli wyposażonych w kilka wymiennych dysz. W takim przypadku nie ma konieczności dokupowania dodatkowych elementów, które będą generowały dodatkowe koszty.

Przyjmuje się, że w przypadku nanoszenia baz akrylowych oraz lakierów idealnym rodzajem dysz będą egzemplarze 1,4 czy 1,3. Natryskiwanie podkładu bądź gruntu powinno odbywać się przy zastosowaniu modeli 1.6, 1.7 lub 1.8. Natomiast do lakierów strukturalnych natomiast zostały stworzone dysze 2.0, 2.2 i 2.5.

Czy zbiornik w pistolecie lakierniczym ma znaczenie?

Zbiorniki, w jakie wyposażone zostały pistolety do lakierowania, determinują nie tylko komfort pracy lakiernika. Stanowią także jeden z ważniejszych elementów funkcjonalności danego urządzenia. Podstawowym podziałem zbiorników jest ten dzielący je na egzemplarze dolne oraz górne.

Zbiorniki dolne charakteryzują się dużą pojemnością. Dzięki temu będą idealnym rozwiązaniem podczas malowania dużych powierzchni. Modele górne wymagają jednocześnie użycia niskiego ciśnienia. W przypadku tego typu elementów (które są z reguły sporo mniejsze od swoich poprzedników) kluczową ich zaletą jest możliwość precyzyjnego malowania detali. Dzięki siłom grawitacji lakier sam napływa do dyszy, przez co nie ma konieczności stosowania wysokich poziomów ciśnienia.

Dobry pistolet lakierniczy powinien odznaczać się także odpowiednią sprawnością natryskową, która określana jest za pomocą jego zakresu ciśnienia. Ciekawym rozwiązaniem są także nowoczesne urządzenia elektryczne. Tego typu pistolety odznaczają się niewielką masą i nie wymagają do pracy stosowania jakiegokolwiek sprzętu wspomagającego.

Zobacz podobne artykuły