Jak wyczyścić roletę dzień noc?

przez Redakcja
roleta

Rolety typu dzień i noc charakteryzują się jedną kluczową cechą, która odróżnia je od rolet innego typu. Mianowicie, rolety dzień i noc posiadają na tkaninie poziome pasy, różniące się od siebie zagęszczeniem materiału. 

Gdy zwykłe rolety tego nie posiadają, ich jedyną funkcją jest opuszczanie lub podnoszenie rolety, aby przysłonić światło, ewentualnie zasłonić okno w celu uniknięcia spojrzeń ciekawskich z ulicy.

Rolety dzień noc bezinwazyjne natomiast można nie tylko opuszczać czy podnosić, by osłonić się od światła, ale również kontrolować stopień zaciemnienia. Można to robić poprzez właśnie przesuwanie poziomych pasów o różnej gęstości materiału w górę lub w dół. Dzięki temu można odgrodzić się od uporczywych promieni słonecznych, które rażą w oczy, albo w ogóle zaciemnić pomieszczenie, w którym są rolety.

Rolety tego typu mogą być zbudowane na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest zwykła budowa, gdzie zwinięta roleta jest widoczna dla obserwatora. Drugim sposobem, w jakim można spotkać taką roletę jest budowa kasetowa. Oznacza to, że zwinięta roleta będzie schowana w kasecie i niewidoczna z zewnątrz. I w tym miejscu często pojawia się pytanie: jak wyczyścić roletę dzień noc? A w szczególności: jak czyścić rolety dzień noc, które znajdują się w kasecie? 

Jak wyczyścić roletę dzień noc z pleśni?

Pleśń pojawiająca się na roletach, to wbrew pozorem dość częsta sytuacja. Pleśń pojawia się na nich w momencie, gdy w pomieszczeniu, gdzie znajdują się rolety nie ma odpowiedniej wentylacji. Poprzez brak wentylacji z kolei, w pomieszczeniu może być zbyt wilgotne powietrze. Wilgoć nie ma bowiem gdzie odparowywać, z powodu braku wentylacji. Skutkiem wilgoci w pokoju jest wsiąkanie jej w materiał rolety, a to powoduje powstawanie pleśni. 

Nie wygląda ona estetycznie i zwykle będzie brana jako oznaka zaniedbania mieszkania. Dlatego też warto jest pozbyć się jej jednocześnie nie uszkadzając przy tym samej rolety. W jaki więc sposób to zrobić? Istnieją dwa sposoby. 

Pierwszym z nich jest udanie się do sklepu i zakupienie odpowiedniego środka czyszczącego, który przeznaczony będzie do materiałów delikatnych. Nie daje to jednak stuprocentowej gwarancji, że materiał rolety nie zostanie uszkodzony. Dlatego można też skorzystać z drugiego sposobu, jakim jest przygotowanie mieszanki czyszczącej samodzielnie. Połączenie ciepłej wody z płynem do naczyń oraz niewielką ilością proszku do pieczenia powinno zaradzić sytuacji.

Jak czyścić rolety dzień noc odkurzaczem?

Najlepszym sposobem na pozbycie się nagromadzonego kurzu na materiale rolet jest użycie odkurzacza. Aby jednak nie uszkodzić materiału, należy wymienić końcówkę odkurzacza na taką, która posiada miękką końcówkę. Konieczne będzie także ustawienie mocy ssania odkurzacza na minimalną. 

Jeśli sam odkurzacz nie pozbędzie się całości nagromadzonego kurzu na roletach, można na koniec przetrzeć materiał wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić rolety dzień i noc z tłustych plam?

Do czyszczenie rolet dzień i noc z tłustych plam można zastosować delikatny detergent, który przeznaczony będzie do czyszczenia delikatnych materiałów. Należy przy tym uważać, aby czyszcząc rolety z takich plam nie wykonywać agresywnych i silnych ruchów, ponieważ szorowanie materiału rolety doprowadzi do jej zniszczenia. 

Czyszczenie rolet dzień noc, które znajdują się w kasecie

Rolety w kasecie można czyścić za pomocą odkurzacza. I tak samo jak w poprzednim przypadku, należy skorzystać z delikatnej końcówki oraz przestawić moc ssania odkurzacza na minimalną, by nie doprowadzić do uszkodzenia rolety. Teoretycznie można wyjąć roletę z kasety, jednak aby nie ryzykować uszkodzeniem, samo odkurzenie jej z zewnątrz powinno wystarczyć, aby zachować czystość.

Czyszczenie rolet dzień i noc – jak często je czyścić?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – tak często, jak sprząta się pozostałą część mieszkania. Kurz, tak samo jak gromadzi się na półkach, tak i będzie gromadzić się na roletach. Można więc, ku zachowaniu porządku w mieszkaniu czyścić rolety regularnie. Stosując się do zaleceń oraz robiąc do ostrożnie, nie dojdzie do uszkodzenia.

 

 

 

 

Zobacz podobne artykuły