Wykończenie pod klucz czy stan deweloperski?

przez Redakcja
dom

Podczas zakupu mieszkania wiele osób zadaje sobie ważne pytania. Najczęściej są to kwestie dotyczące wyboru lokalizacji, dewelopera czy najbardziej atrakcyjnej cenowo oferty. Równie ważne jest jednak, w jakim stanie zostanie odebrane mieszkanie. Część deweloperów oferuje mieszkania pod klucz, z kolei w innych ogłoszeniach można spotkać się z pojęciem “stan deweloperski”. Oba te terminy znacząco się od siebie różnią. Ponadto u każdego dewelopera mogą oznaczać coś zupełnie innego. Na co więc warto się zdecydować: wykończenie pod klucz czy stan deweloperski?

Czym jest wykończenie pod klucz?

Wykończenie domu pod klucz (Poznań) to pojęcie, które wielu osobom nastręcza wiele wątpliwości. Czego można się więc spodziewać, kupując tak wykończone mieszkanie? Jest to nic innego jak dom gotowy do zamieszkania. Posiada on zainstalowane wszelkie niezbędne instalacje, pomalowane ściany, ułożone podłogi oraz drzwi wewnątrzlokalowe. Do takiego mieszkania wystarczy więc tylko wnieść meble i można się wprowadzać. Co najważniejsze, takie rozwiązanie jest tańsze. Deweloper posiada bowiem dostęp do cen hurtowych oraz zatrudnia własnych pracowników, dzięki czemu znika konieczność zatrudniania ekipy remontowej.

Klienci obawiają się jednak, że tak wykończone mieszkanie nie będzie spełniało ich wymagań. Po przeprowadzce często decydują się więc na wynajęcie własnej ekipy remontowej, co powoduje jednak znaczne koszta, bruda i stratę cennego czasu. Jednak obecnie wielu deweloperów daje inwestorom możliwość spotkania się z projektantem wnętrz, który pomoże urządzić mieszkanie zgodnie z upodobaniami klienta.

Mieszkanie w stanie deweloperskim — czy się opłaca?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to budynek, który wymaga od przyszłych mieszkańców urządzenia wnętrza. Nie ma ono pomalowanych ścian ani położonych podłóg. Stan deweloperski oznacza jednak obecność wszelkich koniecznych instalacji, okien oraz drzwi zewnętrznych. Ponadto ściany są gotowe do pomalowania, gotowa jest również wylewka podłogowa.

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim trzeba więc liczyć się z dodatkowym kosztem, jakim jest wykończenie czterech ścian. Osoby decydujące się na takie mieszkanie decydują się więc często na wynajęcie prywatnej firmy, która zajmie się remontem. Ponadto inaczej niż w przypadku domu pod klucz, przyszli mieszkańcy mają wpływ na to, jak będzie wyglądało ich przyszłe mieszkanie. Należy jednak liczyć się z tym, że ekipa remontowa nie da rady wykończyć mieszkania na czas.

Wykończenie pod klucz czy stan deweloperski?

Wykończenie domu pod klucz (Poznań) to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wprowadzić się do gotowego mieszkania. Nie muszą martwić się remontami oraz zmianami wnętrza, co mogłoby generować niepotrzebne nerwy oraz koszty. Z kolei stan deweloperski daje inwestorom większe możliwości w kwestii wykończenia własnego wnętrza. Trudno jest więc stwierdzić, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Z pewnością przed zakupem mieszkania należy przejrzeć różne oferty i wybrać taką, która najlepiej będzie pasowała do obecnych potrzeb i upodobań.

Zobacz podobne artykuły