Na czym polega praca na produkcji?

przez Redakcja
produkcja

Wykonywanie pracy zawodowej to sposób na zapewnienie sobie stałego dochodu, który jest Ci niezbędny do utrzymania się. Oprócz satysfakcjonujących zarobków istotne jest także to, by robić to, do czego posiada się predyspozycje i co zapewnia perspektywy dalszego rozwoju. Zależy Ci na szybkim znalezieniu zatrudnienia i zastanawiasz się, jak wygląda praca na produkcji?

Czy praca na produkcji jest rozwiązaniem dla każdego?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zakres obowiązków jest uzależniony od dwóch aspektów – branży, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo oraz stanowiska, na jakim zostałeś zatrudniony. Wybór jest tutaj naprawdę szeroki, gdyż fabryki zajmują się wytwarzaniem części elektronicznych, artykułów spożywczych przeznaczonych dla ludzi oraz zwierząt, elementów do mebli, samochodów, maszyn i tym podobnych. Jeżeli więc interesuje Cię praca na produkcji, jak wygląda takie zajęcie wstępnie określisz już na etapie wyboru firmy, do której będziesz aplikować.

Zaangażowanie w procesy wytwórcze najczęściej wymaga obecności przy linii przez większość czasu. Do Ciebie należy więc stanie przy taśmie i układanie na niej towarów w ściśle określony, dokładny sposób, pakowanie ich do pudełek, sortowanie, naklejanie na nich etykiet czy przygotowywanie ich do wysyłki. Równie dobrze możesz skręcać drobne komponenty, zawijać je w folie i tym podobne. Warto podkreślić, że gdy przypadnie Ci wykonywanie zawodu kontrolera, Twoją codziennością będzie uważne monitorowanie tego, w jaki sposób swoje obowiązki realizują pozostali zatrudnieni na linii ludzie. Zajmiesz się oceną oraz wychwytywaniem ewentualnych błędów, które będą wymagały niezwłocznych poprawek.

Posiadasz doskonale rozwinięte umiejętności przywódcze i organizatorskie? W takim razie dla Ciebie wprost stworzony jest etat koordynatora. Będziesz pracował w hali, ale Twoim głównym obowiązkiem będzie zarządzanie pozostałym personelem tak, by dbać o optymalizację poszczególnych procesów i służyć pomocą. Dużym zainteresowaniem cieszą się również osoby, które zajmują się obsługą maszyn i urządzeń znajdujących się na produkcji, takich jak: linie rozlewnicze, zakręcarki, nalewarki czy etykieciarki. Biorąc pod uwagę postępującą automatyzację i rozwój technologiczny, są to bez wątpienia stanowiska o przyszłościowym charakterze. Jeżeli zastanawiała Cię praca na produkcji i czym to jest, nie stanowi już dla Ciebie tajemnicy. Zanim jednak złożysz aplikację, rozważ wszystkie jej plusy i minusy.

Znaleźć zajęcie przynoszące odpowiednie zarobki i poczucie zadowolenia

Tego rodzaju zajęciami nie bez powodu interesują się w dużej mierze ludzie młodzi, którzy dopiero stoją u progu kariery zawodowej, bądź kontynuują jeszcze naukę i szukają wakacyjnego sposobu na zarobek. Praca na produkcji posiada liczne zalety, jednak najważniejszą z nich jest to, że do jej podjęcia nie są z reguły potrzebne wysokie kwalifikacje, wieloletnie doświadczenie oraz dodatkowe zdolności w postaci znajomości języków obcych.

Stwarza ona okazję do poznania wielu nowych osób i nie wymaga pozostawania dyspozycyjnym po opuszczeniu zakładu. Kończąc zmianę, nie musisz odbierać służbowych telefonów ani zastanawiać się nad tym, jak rozwiązać problem, który nieoczekiwanie pojawił się tuż przed końcem dnia. Zazwyczaj wykonujesz te same obowiązki co kilkuset innych pracowników, więc urlop otrzymujesz bez żadnych komplikacji, bo kierownictwo ma kim Cię zastąpić.

Sumienność popłaca i nierzadko firmy inwestują w swoją kadrę, sponsorując kursy, które umożliwią Ci awans. Standardem jest również zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Zazwyczaj zarobki nie są wysokie, a wymagania fizyczne spore. Spędzanie wielu godzin w jednej pozycji, przenoszenie ciężkich elementów i wpatrywanie się w drobne detale stanowią obciążenie dla organizmu i wymagają dobrej kondycji. W większości przedsiębiorstw personel nie może również korzystać z telefonów komórkowych, znajdując się przy linii, co utrudnia kontakt z rodziną i przyjaciółmi w nagłych sprawach. Praca na produkcji ma swoje wady, jak każdy zawód, ale dużą zaletą pracy na produkcji jest to, że z reguły do podstawowej wypłaty doliczane są dodatki, np. za pracę zmianową, za pracę w nocy, za obecność w pracy, za 100% frekwencję etc.

Zobacz podobne artykuły