Zadbany i piękny trawnik to doskonałe tło dla roślin, jest wizytówką domu oraz miejscem na letni relaks. Trawa wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu całego roku. Na wygląd oraz na kondycję murawy wpływa też właściwe przygotowanie podłoża pod trawę, oraz wybór odpowiednich gatunków nasion.
Jak przygotować podłoże pod trawnik?
Przed wysiewem nasion traw musisz dokładnie przygotować podłoże pod trawnik. Ma to duże znaczenie i finalnie wpłynie na wygląd murawy, ale też dzięki temu będziesz mógł z łatwością pielęgnować trawnik, kosić go, nawozić i podlewać. Przygotowanie trawnika warto rozpocząć od sprawdzenia jakości podłoża, które posiadasz w ogrodzie. Jeśli jest to lekkie, piaszczyste i mało zasobne w próchnicę podłoże — możesz poprawić jego strukturę. W tym celu możesz wymieszać wierzchnią warstwę gleby z kompostem, z nawozem organicznym lub z dobrej jakości glebą. Ciężkie i zlewne gleby lepiej jest rozluźnić, np. używając piasku. Dzięki temu trawnik nie będzie narażony na zastój wody, co może grozić gniciem źdźbeł. W niektórych przypadkach konieczny jest drenaż podłoża. Przygotowanie terenu pod trawnik to też pozbycie się wszystkich kamieni, wystających korzeni oraz innych przeszkadzających przedmiotów. Następnym krokiem jest przekopanie oraz wyrównanie podłoża. Do wyrównania małych powierzchni pod trawę wystarczą grabie, staraj się nie zostawiać dziur ani wzniesień. Będzie to przeszkadzać podczas koszenia trawy. Podłoże pod siew powinno być wilgotne. Gdy przygotowanie podłoża pod trawę dobiegło końca — czas wysiewać nasiona.
Trawnik z rolki — co to jest?
Trawniki z rolki są świetnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz szybko wykończyć ogród. Trawę wysiewa się na specjalnych rolkach, nasiona są wolne od chwastów, trawa rośnie na dedykowanej glebie, jest zdrowa, gęsta i żywozielona. Cena zakładania trawnika zależy głównie od jego wielkości. Rolki z gotową trawą umieszcza się równym podłożu. Ważne jest tutaj właściwe przygotowanie terenu pod trawnik z rolki. Przez pierwsze tygodnie trawa będzie się korzenić w nowym podłożu, dlatego powinno być ono żyzne i przepuszczalne. Trawnik z rolki należy regularnie podlewać, zwłaszcza w suche i słoneczne dni. Rób to wieczorem lub wczesnym rankiem, aby promienie słoneczne nie poparzyły źdźbeł. Po trawniku na początku nie należy chodzić, dopiero po całkowitym ukorzenieniu się trawy — można go normalnie użytkować.
Zakładanie trawnika — na co zwrócić uwagę?
Wiesz już jak przygotować podłoże pod trawę, teraz czas na wysiew nasion i dalsze zabiegi pielęgnacyjne murawy. Trawnik możesz założyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wysiew nasion, a drugi to rozłożenie gotowych rolek z trawą. Nieważne, którą metodę wybierzesz — przygotowanie podłoża pod trawę wygląda tak samo. Cena zakładania trawnika z rolki jest większa, ale od razu otrzymujesz gęsty, zielony i żywy dywan. Przed pierwsze dwa tygodnie nie powinno się go intensywnie użytkować, ale po tym czasie trawnik jest gotowy, zakorzeniony i wolny od chwastów.
Wysiewanie własnego trawnika jest szybsze oraz dużo tańsze. Warto wybrać odpowiednie gatunki traw, które dedykowane są do stanowiska. Na terenach ocienionych stosuje się inne mieszanki nasion niż w miejscach słonecznych. Nasiona możesz wysiewać przy użyciu siewników, ale jeśli nie posiadasz takiego sprzętu — wysiewaj ręcznie. Duże znaczenie ma właściwe rozprowadzanie nasion na podłożu, trzeba zrobić to równomiernie, aby wschody trawy były równe. Właściwie przygotowanie trawnika powinno zapewnić równy wzrost źdźbeł, ma to duże znaczenie podczas pierwszego koszenia trawy. Nie powinno się podlewać świeżo wysianych nasion, ponieważ mogą one spłynąć. Po paru dniach powinny pojawić się pierwsze źdźbła, wiosną będą intensywnie rosnąć, należy wtedy świeży trawnik często nawadniać. Trawę musisz skosić, kiedy źdźbła będą miały wysokość około 7 cm. Używaj kosiarki o ostrych nożach i nie tnij zbyt krótko murawy. Pamiętaj też o regularnym stosowaniu nawozów do trawników, zwłaszcza na glebach lekkich o małej zawartości próchnicy. Można zastosować nawóz długo działający lub organiczny.