Jak pozbyć się pająków z domu?

przez Redakcja
pająk

Czy znasz ten nieprzyjemny moment, kiedy na widok małego stawonoga zaczynasz czuć gwałtowny wyrzut adrenaliny i obrzydzenia? A może czasem nawet i strachu? Zdecydowanie nie jest to pozytywne uczucie, a dodatkowo pojawia się problem z wyniesieniem nieproszonego gościa z domu. Jest jednak na to kilka sposobów. Jak pozbyć się pająków z domu? 

Dlaczego pająki wchodzą do domu?

Pająki pojawiają się w domach nie bez powodu. Jest to dla nich miejsce nie tylko pozbawione ostrych warunków pogodowych, ale również spokojne, ciepłe, pełne pożywnego jedzenia. Pająki żywią się owadami, a te w domu znajdują naprawdę komfortowe warunki do rozwoju. Znajdą tu kurz, pozostałości po jedzeniu, wilgoć w łazience, okruszki czy suche produkty w kuchni. Pająki podążają więc za swoim pożywieniem i w domach czują się naprawdę dobrze. Liczne kąty i zakamarki sprzyjają robieniu pajęczyn, w które mogą złapać inne insekty. 

Często zdarza się, że pająki po prostu szukają swoich partnerów i partnerek, aby móc później złożyć jaja – dlatego można je spotkać, gdy przemieszczają się po mieszkaniu. Nie jest to jednak przyjemny widok. Aby tej sytuacji uniknąć, można spróbować skorzystać z kilku sposobów zwalczania tych stawonogów. Jak zatem skutecznie pozbyć się pająków z domu?

Środki na pająki

Oczywiście możesz sięgnąć po gotowe środki na pająki, dostępne na rynku. Szeroki wybór tego typu specyfików sprawia, że z pewnością wybierzesz taki, który będzie najbardziej odpowiadał Ci cenowo.

Jak pozbyć się pająków w domu? Praktycznym rozwiązaniem będzie spray na pająki. Należy jednak pamiętać, aby od razu po zastosowaniu oprysku nie przebywać w danym pomieszczeniu, a przed położeniem się spać, dom należy dokładnie wywietrzyć. Dodatkowo takie środki zapobiegają tworzenia się sieci pajęczych także przez określony okres czasu po zastosowaniu danego specyfiku. Jest to praktyczne rozwiązanie, dające wytchnienie w walce z uporczywymi pajęczynami.

Dostępne są także płyny na pająki. One również tworzą barierę na powierzchniach stałych, zwalczającą te insekty na pewien okres czasu.

Inne sposoby na pająki

Zdarza się tak, że w domu nie znajduje się żaden środek na pająki, a potrzeba jest nagląca. Można wtedy spróbować zrobić odstraszającą mieszaninę samodzielnie. Przydadzą się do tego olejki eteryczne, szczególnie olejek mięty pieprzowej, lawendy albo drzewa herbacianego oraz woda. Należy wymieszać po parę kropel olejków z wodą, a następnie przeprowadzić oprysk miejsc, w których najczęściej spotykamy te stawonogi lub ogólnie opryskać wszystkie zakamarki. Przydatnym może się również okazać cytryna, sok z tego owocu. Klasycznym sposobem jest także zastosowanie wody z octem. 

Zastosować można również w takiej sytuacji gotowe pułapki i lepy na pająki. Działają one w ten sposób, że za pomocą feromonów wabią one nieproszonych gości prosto w bardzo mocny klej, którym polana jest pułapka. Pająk nie może się z niej wydostać, a pułapkę należy złożyć na pół i wyrzucić. Na rynku dostępne są także urządzenia, które pomagają pozbyć się pająków z domu za pomocą ultradźwięków. Jest to częstotliwość dźwięków zbyt wysoka, aby słyszał je człowiek, ale działa na stawonogi, skutecznie zniechęcając je do eksploracji mieszkania. 

Zamontowanie siatek na owady w oknach i drzwiach, czyli moskitier, również może okazać się bardzo pomocne. Uniemożliwią one insektom wejście do domu, a dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o ich późniejsze odstraszanie i zwalczanie. Warto wybrać moskitiery bardzo mocne, przytwierdzone do drewnianych ram i zakładane na okna czy drzwi – będzie to konkretny krok do pozbycia się z mieszkania nieproszonych gości.

Oczywiście, trzeba także pamiętać o odpowiednio częstych porządkach i sprzątaniu, bo tam, gdzie przedmioty są często myte (zwłaszcza z dodatkiem octu) i przesuwane, tam pająk nie będzie czuł się komfortowo. Podsumowując, istnieje wiele sposobów na pozbycie się pająków z domu. Praktycznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po spray, ale w przypadku, kiedy akurat nie ma go pod ręką, warto próbować wszystkiego.

Zobacz podobne artykuły