Świadomy sen – jak kontrolować swój sen?

przez Redakcja
sen

Świadome kontrolowanie własnych snów to temat znany od bardzo dawna, jednak w okresie ostatnich kilku lat mocno zyskał na popularności. Jest to zjawisko, które może mieć bardzo pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Pomaga zyskać pewność siebie, zwalczać swoje lęki, ale może mieć też funkcję stricte rozrywkową. A co to świadomy sen? Przede wszystkim jest to przebywanie w marzeniach sennych z pełną ich kontrolą oraz wiedzą, że rzeczy, które widzi się dookoła, nie są rzeczywiste. Dzięki tej władzy można w całkowicie bezpieczny sposób latać, stawać na krawędziach wysokich skarp, przygotować się na publiczne przemówienia, a nawet skonfrontować się z własnymi pragnieniami. Odczucia są bardzo realistyczne – każdy lot związany jest z uczuciem wiatru we włosach, odczuwa się także smaki, zapachy i dotyk. Zazwyczaj świadomy sen który masz, posiada właściwości fizyczne bardzo zbliżone do tego, co znasz z rzeczywistości. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by dowolnie je modyfikować i się nimi po prostu bawić. Jednak jak osiągnąć świadomy sen? Jest kilka technik, które nie są szczególnie skomplikowane, choć wymagają nieco cierpliwości.

Technika medytacyjna 

Jest to zazwyczaj pierwsza metoda, której używa się, żeby mieć swój pierwszy świadomy sen. Przed snem należy powtarzać sobie, że za chwilę się zaśnie. Wiadomo jednak, że mózg zostanie aktywny, a Ty będziesz chciał skorzystać z jego aktywności w sposób świadomy. Dodatkowo warto myśleć o tym, że zauważysz każdą dziwną rzecz, która nie może wydarzyć się w realnym świecie. Używając tej techniki często zyskuje się świadomość w trakcie trwania snu. Początkowo zazwyczaj trwa to krótko, duża ekscytacja doprowadza do wybudzenia. Nie należy się tym jednak przejmować. Każda kolejna próba pozwoli każdemu lepiej zrozumieć, jak działa jego mózg i umożliwi dłuższe świadome śnienie. 

Technika nawyków

Są rzeczy, które w trakcie snu działają zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Napisy na znakach składają się z ciągu dziwnych znaków, a godzina sprawdzona dwa razy zawsze pokaże zupełnie inną, często nierealną wartość. Jak wejść w świadomy sen wykorzystując te anomalie? Kluczem jest wyrobienie sobie pewnych nawyków, chociaż niektóre z nich prawdopodobnie już masz. Najłatwiej jest dość często sprawdzać godzinę w telefonie, który zawsze masz pod ręką. Należy to robić świadomie, myśląc o tym, że w trakcie snu również chcesz wiedzieć, jaka aktualnie jest godzina. Można również co jakiś czas zatkać nos i spróbować zaciągnąć powietrze. W trakcie śnienia, nie będzie to stanowiło żadnej przeszkody i możliwe będzie oddychanie. Zazwyczaj efekty są widoczne po kilku dniach. Twój mózg da Ci znać, że coś jest nie tak i szybko zyskasz świadomość, że jesteś w trakcie snu. Taki proces jest „łagodniejszy” niż nagłe uświadomienie sobie, że nasze otoczenie nie jest rzeczywiste. 

Hipnoza

Jest to rozwiązanie najbardziej kontrowersyjne i ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Hipnotyzer w trakcie sesji teoretycznie nauczy Cię, jak wywołać świadomy sen. Przede wszystkim jest to jedyna technika, która związana jest z poniesieniem kosztów finansowych. Dodatkowo jej skuteczność nie jest bardzo wysoka. Co za tym idzie – zdarza się, że są to pieniądze wyrzucone w błoto. Istnieje również opinia, że jest to bliźniacza forma techniki medytacyjnej, tylko prowadzona przez inną osobę. Jeżeli nie jesteś podatny na sugestie zewnętrzne, jest szansa, że dla Ciebie nie będzie to skuteczne rozwiązanie. Wiedza o tym, w jaki sposób uzyskać świadomy sen jest możliwa bez udziału osób trzecich.

Jeżeli wiesz już, jak mieć świadomy sen, warto też wiedzieć, jak go utrzymać. Wymaga to pewnej wprawy. Przede wszystkim należy się uspokoić i nie zmieniać zbyt wielu rzeczy na raz. Otoczenie należy zmieniać powoli i bez skupiania się na szczegółach. Wszelkie „konfiguracje” świata również trzeba wykonywać krok po kroku. Moment, w którym zaczniesz się wybudzać jest bardzo charakterystyczny, ponieważ zaczniesz czuć pewną niestabilność i uczucie bycia „wciąganym”. Można wtedy głośno zacząć krzyczeć, że chcesz nadal śnić. Trzeba jednak się wtedy mocno skupić na tym, jaki cel chcesz osiągnąć i robić to w bardzo autosugestywny sposób.

Świadomy sen może być świetną przygodą, metodą na udany relaks oraz możliwość zgłębienia samego siebie i pokonanie swoich lęków. Przy użyciu kilku prostych trików i technik można osiągnąć zaskakująco dużą skuteczność w relatywnie krótkim czasie. Bardzo wiele zależy od tego, jak podatny jesteś na sugestię, a także jak głęboki i twardy sen miewasz.

Zobacz podobne artykuły