Folia BOPP to inaczej folia polipropylenowa. Jedną z jej najbardziej charakterystycznych cech jest między innymi wszechstronność jej stosowania. To uniwersalny materiał, który znajdziemy obecnie w wielu różnych branżach. Może być produkowany na dwa sposoby: z wykorzystaniem tworzyw sztucznych lub też z innych surowców nieżelaznych. Różna może być też metoda wytwarzania. Taką folię uzyskuje się poprzez wytłaczanie płasko-szczelinowe lub też za sprawą zastosowania wytłaczania rękawa z rozdmuchem.
Efektem zastosowanych materiałów jest to, że finalnie folia nabiera swoistych cech półproduktów, z jakich powstała. Możemy rozróżnić egzemplarze jednowarstwowe bądź też wielowarstwowe. Co istotne, z takim rodzajem folii stykamy się na co dzień także jako konsumenci.
Co to folia BOPP i jakie ma właściwości?
Cechą charakterystyczną foli polipropylenowej jest dwustronne orientowanie, czyli rozciąganie najpierw wzdłużne, a następnie poprzeczne. To właśnie ten etap jej produkcji sprawia, że w efekcie otrzymany produkt cechuje się jednocześnie sporą sztywnością, ale i wytrzymałością. Folia jest również przejrzysta, a także bardzo odporna na ponowne rozciąganie.
Sposób produkcji jest dobierany pod kątem tego, jaką finalnie folię polipropylenową chcemy uzyskać. Więcej przydatnych informacji na temat tego typu znajdziemy u jednego z jej producentów, a konkretniej na stronie internetowej https://ergis.eu/. Dobrze jest wiedzieć, że można wyróżnić co najmniej kilka podstawowych gatunków folii:
- transparentna – jej cechy charakterystyczne obejmują niemalże idealna przezroczystość, a także delikatny połysk. Znajdziemy ją w roli opakowań dla produktów kosmetycznych oraz wyrobów tytoniowych. W taki sposób pakuje się także herbaty lub suszone owoce;
- metalizowana – wykazuje wysoką barierowość w stosunku do pary wodnej, substancji zapachowych, wiatru, a także promieniowania słonecznego. Dzięki temu może stanowić solidną ochronę dla wielu produktów, w tym wyrobów spożywczych. Zastanawiając się, co to jest folia BOPP, warto zerknąć chociażby na sposób pakowania wafli, lodów czy też rozmaitych batonów. W przypadku większości opakowań tych produktów znajdziemy właśnie tego typu materiał;
- perlisto-biała – jest to bardzo estetyczny rodzaj folii. Właśnie z tego względu bardzo często stosuje się ją do nieco bardziej ozdobnego pakowania produktów;
- biała – nie tylko ma bardzo nasycony, biały kolor, ale też jest całkowicie nieprzezroczysta i posiada wysoki połysk. Niezwykle często możemy ją spotkać w formie opakowań dla różnego rodzaju produktów spożywczych, np. ciastek, czekoladek, kawy sypanej i w ziarnach czy herbaty.
Fenomen wykorzystania folii BOPP – znajdziemy ją niemalże wszędzie
Wprost niesamowity jest fakt, jak wiele zastosować ma tego typu folia. Wszystko to sprawia, że staje się niemalże niezastąpiona do pakowania wielu produktów, a co za tym idzie – jej cena może być wyższa. W opakowania wykonane z takiej folii owija się bardzo wiele produktów spożywczych – począwszy od słodyczy, herbat oraz kaw przez chipsy, a skończywszy na lodach. W taki sposób bardzo często pakuje się także kosmetyki.
Co to folia BOPP zapewne wiedzą także właściciele kwiaciarni. Dzieje się tak, gdyż w codziennym użyciu pozostają tak zwane „folie kwiatowe”. To szczególne rodzaje materiałów wykonanych z polipropylenu, które są niezgrzewalne, transparentne i posiadają wysoki połysk z obu stron. Służą między innymi do pakowania wiązanek z kwiatów bądź owijania doniczek z roślinami w środku.
Ważną cechą tego typu folii jest także jej niesamowita lekkość. Tym samym, stosując ją w roli opakowania zabezpieczającego, można liczyć na to, że nie zmieni finalnej wagi produktu. Folia polipropylenowa jest także materiałem bardzo wytrzymałym na wysoką i niską temperaturę czy na gwałtowne różnice obejmujące ten parametr. Wykazuje również odporność na działanie olejów, tłuszczów, a także różnego rodzaju substancji chemicznych.
Jak więc widać – folia polipropylenowa posiada bardzo wiele pożądanych cech charakterystycznych, stąd też powszechne jej wykorzystywanie w wielu branżach.