Często przyczyny nieosiągania zadanej temperatury przez kocioł poszukuje się w nieprawidłowych ustawieniach parametrów jego pracy. Okazuje się jednak, przyczyny problemu mogą być bardziej poważne. Jeśli zastanawiamy się, dlaczego nasz piec z podajnikiem nie funkcjonuje poprawnie i nie może uzyskać zadanej temperatury, warto przeczytać poniższy artykuł. Omówimy tu możliwe problemy w instalacji grzewczej, których skutkiem jest brakiem odpowiedniej ilości ciepła w budynku i konieczność zużywania większej ilości opału.
Kocioł nie osiąga zadanej temperatury – to warto wiedzieć
W tym miejscu warto zaznaczyć, że sam wybór ekologicznego źródła ciepła nie jest gwarancją ekonomicznego, wydajnego i komfortowego palenia w piecu do c.o. Ważne są również odpowiednie nastawy kotła, które umożliwiają jego optymalną pracę podczas sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że nie istnieją jedyne słuszne, uniwersalne parametry sprawdzające się w każdej kotłowni. Należy przeanalizować też indywidualne czynniki i zadać sobie następujące pytania:
- Jaki posiadamy rodzaj źródła ciepła?
- Jaka jest konstrukcja i moc kotła?
- Jaki mamy typ instalacji grzewczej?
- Czy jakość naszego paliwa jest odpowiednia?
- Jaki jest sposób wykorzystania ciepła?
- Jaka jest powierzchnia i kubatura pomieszczeń w naszym budynku?
- Czy mamy wykonaną odpowiednią termoizolację budynku?
Te wszystkie czynniki wpływają na ustawienia kotła. W sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami kotłów na pellet lub ekogroszek, możemy kierować się ogólną zasadą. Wówczas temperatura pracy pieców będzie odpowiadała temperaturze grzejników – zwykle pracują one w zakresie od 75 do 80℃ (zasilanie) i od 60d do 65℃ (powrót).
Nie zapominajmy, że zbyt niska temperatura pieca z podajnikiem będzie miała wpływ na spadek wydajności ogrzewania oraz wzrost zużycia ekogroszku lub pelletu. W konsekwencji zaobserwujemy większą ilość popiołu i skróconą żywotność kotła. Jeśli wiemy, że nasz problem jest bardzo złożony, warto zaciągnąć pomocy specjalistów: https://vaillant-serwis-malopolska.pl/nasze-uslugi/. Jeśli mimo wszystko chcemy spróbować samodzielnie zlikwidować usterkę, rozwiniemy temat w dalszej części artykuły.
Dlaczego kocioł nie osiąga zadanej temperatury Najczęstsze przyczyny
Zawsze warto poszukać przyczyny, kiedy kocioł nie osiąga zadanej temperatury. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę kilka możliwych scenariuszy. Może zdarzyć się, że kilka niepożądanych czynników występuje w tym samym czasie. Może być to:
- nieprawidłowo dobrana moc kotła do zapotrzebowania energetycznego budynku,
- nieprawidłowo ustawione parametry podawania opału,
- kanały są zabrudzone i blokują odbiór ciepła z komory spalania,
- brak termostatów i pompy obiegowej, które zapewniają ochronę termiczną urządzenia,
- palnik lub przewody dymowe są zanieczyszczone,
- czujnik temperatury uległ uszkodzeniu,
- odbiorniki ciepła są nieprawidłowo dobrane,
- instalacja została wykonana nieprawidłowo.
Kocioł nie osiąga żądanej temperatury – co robić
Kolejną z przyczyną może być niska jakość ekogroszku. Jeśli chcemy utrzymać ciepło podczas trwania całego sezonu grzewczego, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie paliwo. Jeśli mamy problem z nie osiąganiem zadanej temperatury, obowiązkowo sprawdźmy wszystkie przyczyny wymienione w powyższym artykule – być może za taki stan rzeczy odpowiada któraś z wymienionych opcji. Przede wszystkim, warto zacząć najprostszych czynności.
Upewnijmy się też co do jakości opału w podajniku, zadbajmy o drożność kanałów i dokładnie wyczyśćmy palnika. Te czynności pomogą nam wykluczyć możliwe usterki. W następnym kroku możemy spróbować regulacji parametrów pracy kotła i sprawdzić stan instalacji, jaka została wykonana w naszym budynku. Warto w razie wątpliwości skorzystać z pomocy uprawnionego hydraulika. Jeśli nadal pojawia się problem z niewłaściwą temperaturą kotła, najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie serwisu. Wówczas przyczyna może leżeć po stronie wadliwej konstrukcji pieca lub awarii jednego z czujników. Najlepiej działać możliwie szybko, by móc cieszyć się odpowiednią temperaturą w swoim domu.